120/120.Prezentacja muzealnych artefaktów

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 7 czerwca 2019 - sobota, 31 sierpnia 2019

Ornat ufundowany w XV wieku przez krakowski cech krupników dla nieistniejącego już kościoła św. Szczepana, srebrny kur Krakowskiego Bractwa Kurkowego ofiarowany w 1565 roku przez Radę Miejską Krakowa tej stojącej na straży miasta od XIV wieku organizacji (według popularnej legendy dar samego króla Zygmunta Augusta) czy pochodząca z 1609 roku tablica z przedstawieniem patrona złotników św. Eligiusza…

Pokaz muzealiów wybranych z gromadzonej od 120 lat kolekcji Muzeum Krakowa to urodzinowy prezent instytucji (działającej do niedawna jako Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) dla krakowian oraz turystów odwiedzających miasto w te wakacje. Muzeum powołano do życia w ostatni dzień maja 1899 roku, a dziś jego zbiory liczą już 170 tysięcy obiektów – zakupionych lub przekazanych przez darczyńców. Na wystawie 120/120 – prezentacja muzealnych artefaktów w Muzeum Teatralnym ulokowanym w średniowiecznym Domu pod Krzyżem możemy do 31 sierpnia podziwiać najcenniejsze – a na co dzień ukryte w muzealnych magazynach – świadectwa przeszłości: dawne widoki miasta, portrety wybitnych krakowian oraz podarowane przez nich do muzealnej kolekcji dzieła sztuki czy rodzinne pamiątki. Są wśród nich fotografie, patriotyczne archiwalia, zabytki cechowe, judaika, teatralia, militaria, przykłady rzemiosła artystycznego oraz sztuki dawnej i współczesnej, numizmaty, a także jedyne w swoim rodzaju, skrzące się kolorami krakowskie szopki. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.