Religia, filozofia, kultura

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 20 stycznia 2020, 18:00

Wykłady dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro.

20 stycznia 2020, 18.00
Tajemnice masonerii: Rytuały i symbole masońskie

Rytuały i symbole masońskie są ściśle związane  z doktryną filozoficzno-religijną masonerii. Symbolika masońska odzwierciedla wszystkie etapy rozwoju tej doktryny, od stworzenia do czasów jej przekształcenia się w masonerię spekulatywną na przełomie XVII i XVII wieku. Narzędzia murarskie, takie jak cyrkiel i węgielnica, zyskały symboliczne znaczenie i stały się podstawowym symbolem masońskim, zachowanym do czasów współczesnych.

Najbogatszy w symbole masońskie jest wystrój pomieszczeń, w których odbywały się zebrania lóż. Każdy szczegół ma swoje symboliczne znaczenie i odwołuje się do legend stanowiących o tożsamości tego związku. Mamy tu kolumny nawiązujące do Świątyni Jerozolimskiej i jej legendarnego budowniczego Hirama, elementy rycerskie, nawiązujące do działalności templariuszy, ale również Biblię, w wersji przetłumaczonej na polecenie króla Anglii Jakuba w 1611 roku.

Także rytuał inicjacji i zdobywania kolejnych stopni wtajemniczenia cechuje nadzwyczajna symbolika, zaczerpnięta głównie z doktryn hermetycznych, alchemicznych i okultystycznych. Alchemia duchowa, transmutacja, dokonuje się w czasie skomplikowanego rytuału, który również zostanie przedstawiony w wykładzie.

Wielość wątków symbolicznych nie jest jasna i zrozumiała dla współczesnego profana, niewtajemniczonego, jednak dla dawnych i współczesnych masonów stanowi źródło ich tożsamości i wspólnoty.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.