Rumuński urok awangardy – wykład prof. Erwina Kesslera

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 21 maja 2019, 18:00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wykład Erwina Kesslera, profesora Uniwersytetu Bukareszteńskiego, poświęcony krytycznej analizie sztuki rumuńskiej w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908–1928”.

Część wykładu poświęcona zostanie m.in. rumuńskim „tenorom awangardy” – od Arthura Segala po Tristana Tzarę lub Marcela Janco, którzy byli międzynarodowo aktywni w ugruntowaniu europejskiej awangardy już przed I wojną światową. Na szczególną uwagę zasługują tu rumuńskie relacje z Filippo Marinettim, jednym z twórców i głównych teoretyków futuryzmu na początku XX wieku. Związki te osiągnęły swój szczyt przy paradoksalnym udziale kilku rumuńskich artystów w faszystowskiej futurystycznej wystawie w Rzymie w 1933 roku.

Erwin Kessler – profesor nadzwyczajny historii sztuki i estetyki na Uniwersytecie w Bukareszcie. Pracownik naukowy w Instytucie Filozofii w Bukareszcie. Założyciel MARE (Muzeum Sztuki Współczesnej) w Bukareszcie. Główne obszary jego badań to historia, estetyka i teoria sztuki modernistycznej, awangardowej i współczesnej, estetyka fenomenologiczna i antropologia wizualna.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.