Jarmark Świętojański 2019

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 14 czerwca 2019 - niedziela, 16 czerwca 2019

Żacy i plebeje

Historię Krakowa w epoce Złotego Wieku tworzyli nie tylko możnowładcy. Bez względu na to, czy król i jego dwór przebywali na Wawelu, miasto rządziło się własnymi prawami, a jego codzienny rytm wyznaczała praca zwykłych ludzi – kupców, kaznodziei, artystów, rzemieślników i wielu innych, bezimiennych dziś krakowian. W owym czasie ważną rolę pełniła również Akademia Krakowska, która przysporzyła miastu splendoru.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Jarmarku Świętojańskiego zawita na bulwar Czerwieński w dniach 14-16 czerwca. Wydarzenie – jak zawsze pełne warsztatów, pokazów i atrakcji rekonstruujących dawne tradycje i zwyczaje – będzie miało w tym roku wyjątkowy temat przewodni: spojrzymy na XVI-wieczne miasto i jego mieszkańców, szczególną uwagą obdarzając żaków i… straż miejską, która z uczniami miała prawdziwe utrapienie.

Imprezę poprzedzą dwie wycieczki po Krakowie (8 i 9 czerwca) – pierwsza przybliży studencką codzienność epoki oraz relacje uniwersytet–miasto, a druga – życie hultajstwa. Sprawdzimy, czy respektowano prawo miejskie oraz jak radzono sobie z przestępcami. W jarmarczny weekend będziemy natomiast mogli ubiegać się o tytuł scholara oraz przyjęcie do grona słuchaczy Akademii Krakowskiej. Jako weseli żacy odwiedzimy karczmy i dołączymy do pląsów w rytm muzyki grajków. Nieopodal wystąpią sztukmistrzowie, błaźni i komedianci, a gwardziści popiszą się swoją sprawnością, podobnie jak sokolnicy, którzy zaprezentują umiejętności swoich ptaków. Uważajmy, żeby nie narozrabiać, gdyż awanturników będą ścigać patrole drabów miejskich! O przestrzeganiu prawa przypomną hutman ratuszny (sędzia pierwszej instancji), a także kat, który rozłoży swoje stanowisko pełne narzędzi tortur.

Zwykli mieszczanie są nam zdecydowanie bliżsi niż możnowładcy, a jednak dedykowany im jarmark będzie równie wspaniały co królewska biesiada!

(Iza Osiadły, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.