Weekend z Millennium Docs Against Gravity

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 17 maja 2019, 19:00 - niedziela, 19 maja 2019

Kino Pod Baranami zaprasza na weekend z Millennium Docs Against Gravity. W programie znalazły się wybrane filmy szesnastej edycji warszawskiego festiwalu -  pełnometrażowe dokumenty, zachęcające do otwarcia się na świat i jego różnorodne oblicza.

PROGRAM:

piątek, 17 maja
19.00 DUCH BAUHAUSU | VOM BAUEN DER ZUKUNFT - 100 JAHRE BAUHAUS
reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch, Niemcy 2018, 90’
Pokaz we współpracy z Festiwalem Otwarte Mieszkania.
Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

20.45 PJ HARVEY. A DOG CALLED MONEY | PJ HARVEY. A DOG CALLED MONEY
reż. Seamus Murphy, Wielka Brytania/Irlandia 2019, 90’
Sylwetka niezwykłej artystki, której muzyka jest dobrze znana polskiej widowni. W filmie śledzimy PJ Harvey w jej podróży od Afganistanu, przez Waszyngton po Kosowo. To właśnie w tych miejscach bohaterka szuka inspiracji, zbiera wrażenia, kolekcjonuje słowa, obserwuje, słucha i przyswaja. Każda chwila stanowi dla niej potencjalną okazję do napisania nowej piosenki, znalezienia dobrego tytułu lub rytmu.

sobota, 18 maja
19.00 MY GENERATION | MY GENERATION,
reż. David Batty, Wielka Brytania 2018, 85’
Niezwykły film osadzony w latach 60-tych w Wielkiej Brytanii, oddający atmosferę tamtych czasów za pomocą licznych materiałów archiwalnych i muzyki kultowego zespołu The Who, którego piosenka z 1965 roku posłużyła za tytuł filmu. Zrealizowany przez Davida Batty’ego dokument to oparta na osobistych relacjach i nieznanych archiwalnych zdjęciach inspirująca historia narodzin brytyjskiej popkultury lat 60. ubiegłego wieku, opowiedziana oczami legendy kina i laureata Oscara® Michaela Caine'a. Oglądamy obraz społeczeństwa w dobie transformacji. To świat, w którym wszystko wydaje się możliwe, pełen barwnych buntowników, którzy wnieśli powiew świeżości i sprzeciwiali się elitom oraz klasowym podziałom.

20.45 ŚWIADKOWIE PUTINA | SVIDETELI PUTINA
reż. Witalij Manski, Łotwa/Szwajcaria/Czechy 2018, 107’
31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Reżyser filmu, Witalij Manski (twórca nagradzanego dokumentu o Korei Północnej Pod opieką wiecznego słońca) był wówczas szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej. Na własne oczy obserwował jak Putin konsolidował władzę i podejmował pierwsze kroki, by zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna i przywrócić w Rosji dyktaturę. Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu, Witalij Manski tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.

niedziela, 19 maja
17.00 MAREK EDELMAN... I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE | MAREK EDELMAN... AND THERE WAS LOVE IN THE GHETTO
reż. Joanna Dylewska, Polska/Niemcy 2019, 79’
„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą, filmie Marek Edelman... i była miłość w Getcie, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się największą wartością, większą nawet niż życie.

18.45 USTRZELIĆ MAFIĘ | SHOOTING THE MAFIA
reż. Kim Longinotto, Irlandia 2019, 94’|
Letizia Battaglia to kultowa postać we Włoszech. W latach 70. XX wieku była pierwszą włoską fotoreporterką dokumentującą brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi. Jej czarno-białe zdjęcia z tamtego czasu nie straciły siły przekazu. Dokumentują historię Cosa Nostra, ukazują rzeczywistość przemocy, krwi, władzy i kontroli, jaką rozpościerała mafia. Uderzające, szokujące, wymagające odwagi i rejestrowane z narażeniem życia fotografie portretują bezwzględny świat ucisku oraz strachu. Oglądamy sycylijską codzienność: od ślubów po brutalne morderstwa kobiet i dzieci. Poznajemy historię ludzi, którzy z powodu obawy o swoje życie decydowali się milczeć o popełnianych zbrodniach. Zdjęcia są wyzywające i jednocześnie namiętne, podobnie jak życie Battaglii, która świadomie zrywała z konwenansami społecznymi.

udostępnij

więcej

  • 23 zł (normalny) | 16 zł (ulgowy)
    Karnet (6 seansów): 66 zł

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.