Muzeum Utracone w Noc Muzeów: Pamięć jest kluczem

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 17 maja 2019, 22:00

Uczestnicy tegorocznej Nocy Muzeów – która w Krakowie odbędzie się tradycyjnie w piątek (17 maja) – nie tylko poznają aktualną ofertę wystawienniczą naszego miasta, ale także zyskają wiedzę na temat najważniejszych dzieł sztuki, które Polska utraciła podczas II wojny światowej oraz tych, które udało się dotąd odzyskać.

O godzinie 22.00 warto znaleźć się przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego – to na jego fasadzie wyświetlony zostanie film Pamięć jest kluczem. Wraz z poszukującym klucza do własnej tożsamości bohaterem onirycznego teledysku odbędziemy niekonwencjonalną, pełną niedomówień podróż po krainie pamięci. Przez jej meandry powidą nas, w rytm elektronicznej muzyki, wizje polskich dzieł sztuki – tych odzyskanych w ostatnich latach wysiłkiem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz tych ciągle poszukiwanych.

Multimedialny projekt to już 10. odsłona projektu „Muzeum Utracone” organizowanego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Ad Artis Fundacja Sztuki SAR, we współpracy z MKiDN i NIMOZ. „W tym roku zależy nam na podsumowaniu 10 lat działalności projektu. Chcemy w przystępnej i świeżej formie, uświadamiać młodym (i nie tylko) jakie najważniejsze dzieła Polska utraciła podczas II wojny światowej oraz zaprezentować te które udało się odzyskać. Choć dokładnej wartości strat wojennych nie jesteśmy w stanie oszacować, na dzień dzisiejszy wiemy, że Polska utraciła dzieła sztuki o rynkowej wartości co najmniej 30 mln dolarów. Niektóre z nich uległy całkowitemu zniszczeniu, niektóre zaginęły, a to jak wyglądają, wiemy wyłącznie z zachowanych fotografii. I to między innymi one tworzą »eksponaty «” w Muzeum Utraconym. Dzięki nimi możemy przywracać pamięć o swoim dziedzictwie kulturowym, o naszej tożsamości”  – opowiada Anna Zimecka ze Stowarzyszenia SAR, pomysłodawczyni projektu Muzeum Utracone i vice prezes Fundacji Ad Artis.

Pokazy filmu zaplanowano także podczas sobotniej Nocy Muzeów (18 maja) w Warszawie (Muzeum Łazienki Królewskie, 21.00) , Poznaniu (Brama Poznania, 21.30) i Toruniu (Muzeum Okręgowe – Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego, 21.30).

***
Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania w popularyzowaniu wiedzy o utraconych dziełach w Polsce. Projekt „przywraca pamięć” i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego. W Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów, można za to zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75% dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest również wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie internetowej.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.