Dyskusja wokół książki „Powrót do Reims”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 20 maja 2019, 18:00

Wydawnictwo Karakter zaprasza na dyskusję poświęconą książce Didiera Eribona Powrót do Reims w przekładzie Maryny Ochab. W spotkaniu 20 maja wezmą udział dr Beata Kowalska, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Marcin Śmietana, badacz w Grupie Badawczej Socjologii Reprodukcyjnej na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii, członek programu LGBTQ+@Cam w tamtejszym Instytucie Socjologii. Spotkanie jest organizowane we współpracy z Oddziałem Krakowskim Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Queerowy Maj.

Didier Eribon dorastał w biednej robotniczej rodzinie, która nie akceptowała jego homoseksualności. Jako młody chłopak zerwał ze swoim środowiskiem, by za wszelką cenę zacząć żyć innym życiem. Po latach wraca do rodzinnego domu i musi na nowo skonfrontować się ze swoją kondycją psychiczną. Decyduje się wypowiedzieć to, czego przez całe życie się wstydził: mówi o biedzie, społecznym upokorzeniu i wykluczeniu. Przedstawia historię swojego awansu społecznego, a także losy rodziców i bliskich, którym, mimo prób, nie udało się zmienić statusu. Szuka odpowiedzi na pytania: jaka jest dziś sytuacja klasy robotniczej? Dlaczego jego bliscy głosują na prawicę? Jakie bariery muszą pokonać dzieci z rodzin o niskim kapitale społecznym? Na czym w praktyce polega społeczne uznanie?

Powrót do Reims to znakomicie napisana książka, która pomaga zrozumieć wiele aktualnych zjawisk polityczno-społecznych. Jest też rzadkim przykładem tekstu, w którym na równych prawach współistnieją odwaga intymnego wyznania i wnikliwa analiza socjologiczna.

Didier Eribon (ur. 1953) jest francuskim socjologiem i filozofem. Pracuje na uniwersytecie w Amiens, wykładał na wielu uczelniach, m.in. w Berkeley, Princeton, Cambridge i Walencji. Napisał kilkanaście książek poświęconych socjologii, filozofii, historii idei oraz gender studies. Do najważniejszych należą: biografia Michela Foucaulta (wydana także w Polsce). Po polsku ukazały się także: rozmowa z Georges’em Dumézilem Na tropie Indoeuropejczyków. Mity i epopeje oraz rozmowa z Claudem Lévi-Straussem Z bliska i z oddali.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.