Kod Mistrzów: Agnieszka Holland

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 24 maja 2019, 17:00

„Kobieta samotna”, „Aktorzy prowincjonalni”, „Europa, Europa”, „W ciemności”, „Pokot” – to tylko niektóre, najbardziej znane publiczności filmy Holland. Ma ona imponujący telewizyjny i kinowy dorobek nie tylko w Polsce, ale i za granicą – przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Współpracowała m. in. z Krzysztofem Kieślowskim i Andrzejem Wajdą. Jej filmy telewizyjne i kinowe były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych. Była trzykrotnie nominowana do Oscara: w 1985 r. w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za „Gorzkie żniwa”, w 1991 r. w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za „Europa, Europa” (za ten film otrzymała również Złoty Glob za najlepszy film nieanglojęzyczny), w 2011 r. ponownie w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za „W ciemności”. Agnieszka Holland portretuje ludzi szukających wyjścia, dążących do samorealizacji, goniących za szczęściem i ponoszących klęskę, lub zmuszonych zadowolić się bardzo dyskusyjnym zwycięstwem. Reżyserka zadaje pytanie, jak sama to określa „gombrowiczowskie”, o to, na ile jesteśmy tym kim jesteśmy, a na ile istniejemy tylko przez spojrzenie innego. W jej filmach , obok zawsze obecnych zainteresowań egzystencjalnym wymiarem życia, widoczna jest także fascynacja tematami metafizycznymi.

Obecnie (od 2008 r.) reżyserka mieszka we Francji, w Bretanii.

udostępnij

więcej

  • 1 zł; bilety na to spotkanie dostępne będą od 13 maja godz. 16.00 w kasie biletowej Teatru
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.