XI Spotkania z Muzyką Perkusyjną

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 19 maja 2019, 18:00

Symfonia na perkusję, czyli pełny rozmachu koncert w wykonaniu wirtuoza perkusji Ryszarda Haby i towarzyszących mu artystów.

Ideą Spotkań z Muzyką Perkusyjną jest popularyzacja muzyki perkusyjnej, próba zaprezentowania nowych pomysłów oraz zaangażowanie młodego pokolenia perkusistów do tworzenia wspólnych projektów. W pierwszej edycji Spotkań z Muzyką Perkusyjną tematem przewodnim były kotły, druga kładła nacisk na werble, w trzeciej najczęściej  eksponowanymi instrumentami były marimba i wibrafon, z kolei czwarta poświęcona została twórczości kompozytorów muzycznego minimalizmu. Piąte Spotkania nosiły podtytuł Chór & perkusja, zaś szóste prezentowały kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta w kontekście użycia perkusji. Siódma edycja cyklu stała się prawdziwym perkusyjnym show z zaproszonymi do wspólnego grania gwiazdami jazzu, zaś ósma –  powróciła do tematu kotłów w nowej odsłonie programowej. Dziewiąte z kolei wydanie Spotkań koncentrowało się na prezentacji muzyki komponowanej na kwartety perkusyjne, natomiast jubileuszowa, dziesiąta edycja, była próbą połączenia dotychczasowych wysiłków artystycznych podjętych przez twórców cyklu na przestrzeni ostatniej dekady.

Ryszard HABA - założyciel zespołu perkusyjnego Haba Percussion Group. W 1988 roku został zaangażowany jako perkusista do orkiestry Filharmonii Krakowskiej, a od 1996 pełni w niej rolę pierwszego kotlisty. Jest również kierownikiem grupy perkusyjnej w tejże orkiestrze. Z Kają Danczowską tworzą niezwykle rzadki duet skrzypcowo-perkusyjny, wykonując między innymi kompozycje napisane specjalnie dla nich. W ramach Krakowskiego Duetu Perkusyjnego wraz z Tomaszem Sobańcem dokonał prawykonania Koncertu na dwie perkusje i orkiestrę Marka Stachowskiego. Jest też członkiem zespołu muzyki szkockiej The Reivers. Koncertuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Capellą Cracoviensis, Sinfonią Varsovią, Sinfoniettą Cracovią, Filharmonią Rzeszowską, Capellą Bydgostiensis. Jest członkiem Polskiej Orkiestry XVIII wieku. W 2008 r. grał z zespołem Jordi Savalla na festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Z Capellą Bydgostiensis dokonał światowego prawykonania Koncertu na marimbę z orkiestrą Lindsay'a Davidsona, a z Capellą Cracoviensis pod batutą Stanisława Krawczyńskiego – polskiego prawykonania Concerto per sei Timpani Georga Druschetzky'ego z orkiestrą. W 2006 i 2007 r. brał udział jako solista oraz wykładowca w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Crossdrumming w Warszawie.

Haba Percussion Group
Ryszard Haba – marimba, perkusja, kierownictwo artystyczne
Paweł Wajrak – skrzypce
Mariusz Pędziałek – obój
Michał Białko – organy
Adam Wygoda – marimba
Natalia Ślusarczyk – dyrygent

Jannis Xenakis – Dmaathen na obój i perkusję
Minoru Miki – Marimba Spiritual
Anders Koppel – Tarantella na marimbę i skrzypce
Lech Skoczylas Cadenza i Toccata na marimbę, dzwony, kotły i organy (prawykonanie)
Lou Harrison Koncert na organy i orkiestrę perkusyjną (polskie prawykonanie)

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.