Dom, przestrzeń, architektura – pokazy filmowe

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 13 maja 2019 - piątek, 17 maja 2019

Przegląd filmów „Dom, przestrzeń, architektura”, towarzyszący 3. Festiwalowi Otwarte Mieszkania Kraków.

W programie znalazły się filmy traktujące architekturę i urbanistykę jako pretekst do opowiedzenia frapujących historii bohaterów: zwykłych mieszkańców miast, aktywistów, wizjonerów i samych architektów.

Program:

poniedziałek, 13 maja, g. 19.00
PO DRUGIEJ STRONIE DRZWI | DRUGA STRANA SVEGA
reż. Mila Turajlic, Serbia/Francja/Qatar 2017, 100’
Po tamtej stronie drzwi opowiada historię Srbijanki Turajlić, emerytowanej profesorki i aktywistki. Gdy miała dwa lata, w jej rodzinnym domu komunistyczne władze zamknęły parę drzwi, które zostają otwarte dopiero po 70 latach. Wraz z nimi uwolniona zostaje prywatna historia Srbijanki i burzliwa historia Belgradu. Chociaż akcja toczy się w mieszkaniu to widok z okien daje wgląd w wydarzenia kraju, który przez ostatnie dziesięciolecia przeszedł wiele.

wtorek, 14 maja, g. 19.00
BLOKI | BLOKI film dokumentalny
reż. Konrad Królikowski, Polska 2017, 57’
Film Bloki jest pierwszym długometrażowym, wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. W filmie głos zabierają najważniejsi twórcy polskich osiedli, między innymi Henryk Buszko, Aleksander Franta, Danuta Olędzka, krytycy architektury i historycy, tacy jak Jarosław Trybuś, Filip Springer, Andrzej Basista oraz wielu innych. Film nie zapomina o samych mieszkańcach, zarówno pierwszych lokatorach polskich bloków oraz tych współczesnych, młodych małżeństw z nowych deweloperskich osiedli.
Bloki to film nie tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są przede wszystkim zapisem wielkich przemian powojennej Polski.
SUPERJEDNOSTKA | SUPERJEDNOSTKA
reż. Teresa Czepiec, Polska 2014, 20’
Czy możliwe jest zmienianie ludzkich losów poprzez ideę? Francuski architekt, Le Corbusier twierdził, że liczby, plany i wizje mogą tego dokonać. Swoimi projektami starał się dowieść, że budynki mogą być "maszynami do mieszkania" zaspokajającymi wszelkie ludzkie potrzeby. Katowicką Superjednostkę można uznać za próbę ucieleśnienia tej wizji. Ten 15 kondygnacyjny budynek może pomieścić ponad 3 tysiące mieszkańców w 762 mieszkaniach, jednak jest to przede wszystkim miejsce wielu ludzkich historii - codziennych radości, dramatów, momentów pełnych emocji.
Katowicka Superjednostka to jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce i główny bohater filmu Teresy Czepiec. Kamera przemieszcza się po labiryncie schodów i korytarzy, zagląda do niektórych mieszkań i rejestruje toczące się we wnętrzu życie. „Superjednostka ma 762 drzwi do mieszkań. My uchylamy tylko niektóre na chwilę, gościmy tam przez moment i wychodzimy” - mówi autorka filmu.

środa, 15 maja, g. 19
UZDROWISKO. ARCHITEKTURA ZAWODZIA | UZDROWISKO. ARCHITEKTURA ZAWODZIA
reż. Ewa Trzcionka, Polska 2017, 31’
Dla jednych arogancki akt w pejzażu, dla innych ikoniczne dzieło światowej architektury. Kompozycję ustrońskiej dzielnicy Zawodzie stworzył duet znamienitych śląskich architektów – Henryk Buszko oraz Aleksander Franta. Film to piękna wizualnie polemika na temat własności krajobrazu oraz odpowiedzialności za dziedzictwo jako dobro wspólne.
SZKLANE DOMY. HISTORIA OSIEDLI SPOŁECZNYCH | SZKLANE DOMY. HISTORIA OSIEDLI SPOŁECZNYCH
reż. Olga Matuszewska, Polska 2014, 30’
Historia założonej w 1921 roku Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu i Rakowcu, przedstawiająca unikatową przedwojenną modernistyczną architekturę "jednostki sąsiedzkiej" na tle życia jej mieszkańców i wspomnień założycieli. W filmie Olgi Matuszewskiej wykorzystane zostały nieznane dotąd archiwalia WSM, materiały z Archiwum Polskiego Radia, kroniki oraz niepublikowane zdjęcia.

czwartek, 16 maja, g. 18.45
AQUARIUS | AQUARIUS
reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia/Francja 2016, 142’
Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. z przeznaczeniem dla klasy wyższej. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem.

piątek, 17 maja, g. 19.00
DUCH BAUHAUSU | VOM BAUEN DER ZUKUNFT - 100 JAHRE BAUHAUS
reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch, Niemcy 2018, 90’
Pokaz we współpracy z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity.
Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

udostępnij

więcej

  • 16-21 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.