Pamięć morza

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 16 maja 2019 - środa, 2 października 2019

O czym pamięta morze? Może o wszystkich kształtach, jakie przybiera woda. O losie każdej jej formy, jak i o upływie czasu, z którym tak bardzo się kojarzy. Ale też o czymś nieuchwytnym, nietrwałym, wymykającym się spod kontroli zmysłów. Tę niezwykłą pamięć zachowuje rozległy, podziemny świat, jaki kryje Kopalnia Soli w Wieliczce, bowiem stanowi on świadectwo działania żywiołów natury, m.in. zaniku morza w okresie mioceńskim. Jest on także zapisem pracy człowieka na ogromnych pokładach złóż solnych.

Ekspozycja poplenerowa Pamięć morza jest podsumowaniem spotkania 87 studentów i pedagogów różnych uczelni Krakowa w ramach projektu artystyczno-naukowego. Liczne prace rysunkowe, malarskie, instalatorskie i architektoniczne prezentują artystyczną interpretację wnętrz kopalnianych, motywów architektury przemysłowej oraz zachowanych obiektów inżynierii kopalnianej. Twórcy zaproponowali futurystyczne projekty możliwe do wdrożenia w podziemnych przestrzeniach. Zwłaszcza spektakularna komora Maria Teresa zachęca odbiorców do szukania nowoczesnych rozwiązań, przystosowanych do potrzeb współczesnego świata.

Projektowi towarzyszy publikacja Przestrzeń alternatywna dla działań artystycznych, której część katalogowa stanowi uzupełnienie rozważań teoretyków sztuki i artystów.

Na ilustracji: Paratetyda, praca Dominiki Nikiel, studentki Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, akryl na płótnie, 2019

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.