Juwenalia Krako(w)skie 2019

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 21 maja 2019, 12:00 - niedziela, 26 maja 2019

Młodość po krako(w)sku

Tyran, despota, szaleniec, na dodatek nieporadny polityk – wątpliwej natury czyny i niepochlebne opisy w literaturze sprawiły, że Neron nie został przychylnie zapamiętany przez historię. Nawet zaciekli krytycy przyznają jednak, że piąty cesarz rzymski znał się na literaturze i muzyce. Zasłużył się również utworzeniem igrzysk młodzieńców – juwenaliów. Imperium upadło, nie oglądamy już walk gladiatorów, a zwyczaj celebrowania młodości trwa do dzisiaj. W Krakowie studenci świętowali już w XV wieku. W czasach współczesnych tradycja została wznowiona w 1964 roku z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obchody rozpoczynają się symbolicznym przekazaniem studentom kluczy do miasta i kolorowym przemarszem jego ulicami. Słoneczne (niech poniesie nas młodzieńczy optymizm!) dni maja jak zwykle wypełnione będą atrakcjami, solą programu Juwenaliów Krako(w)skich od lat pozostaje zaś szereg koncertów plenerowych.

W dniach 22-26 maja na scenie zlokalizowanej przed klubem Żaczek zjawi się czołówka polskiej sceny muzycznej. Tematyczne wieczory rozpoczniemy występem juwenaliowych niepokornych: kolektywu Fisz Emade Tworzywo i Krzysztofa Zalewskiego. 23 maja sceną zawładną czołowi hip-hopowcy: Sokół, Otsochodzi, Guzior i Jan-rapowanie, w kolejne wieczory skręcimy w stronę muzyki rockowej i alternatywnej za sprawą zespołów Silence Goodbye, Lao Che, Strachy na Lachy (24 maja) oraz Ørganek, Sonbird i Ralpha Kaminskiego (25 maja). Bohaterami koncertu finałowego (26 maja) będą Julia Pietrucha i Paweł Domagała.

Nie mniej gorąco będzie na kampusowym piasku. W Strefie Plaża AGH pojawią się kolejno: Romantycy Lekkich Obyczajów, Łąki Łan, Nocny Kochanek (22 maja), Kwiat Jabłoni, Daria Zawiałow, Nosowska (23 maja), Małpa, Plan Be, Happysad, Bitamina (24 maja) oraz Zeus, Miuosh i Krzysztof Krawczyk (25 maja). (Bartosz Suchecki, „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.