Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja 2019

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Po trzech latach happeningów Cracovia Danza: balet w mieście, tegoroczną edycją Balet Cracovia Danza zwraca uwagę na związki Stanisława Moniuszki z Krakowem.

Choć są one niewielkie, to jednak bardzo istotne. W Krakowie rozbrzmiewała muzyka kompozytora i to pod jego batutą. Kraków również w życiu kompozytora stał się inspiracją dla jego twórczości, a zwiedzanie zabytkowego Krakowa stało się dla Moniuszki – o czym czytamy w jego listach – dużym przeżyciem. Warto też wspomnieć, że w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej znajdują się rękopisy twórcy, są to głównie jego pieśni, ale są też fragmenty opery Verbum Nobile. W Krakowie też mamy ulicę Moniuszki, o czym warto pamiętać.

Związki Stanisława Moniuszki z Krakowem są dość skromne. Kompozytor bywał w dawnej stolicy Polski dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii Polski. W 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża zatrzymał się na kilka dni w Krakowie (w hotelu Drezdeńskim), gdzie poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Pobyt w Krakowie, a przede wszystkim wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także wizyta na Skałce zaowocowała stworzeniem projektu niedokończonej opery Rokiczana, pisanej do słów libretta Józefa Korzeniowskiego, opowiadającej o królu Kazimierzu Wielkim.

Po raz drugi Stanisław Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc na przełomie roku 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy została tu wystawiona jego najsłynniejsza opera, Halka, zaś 18 stycznia 1867 roku krakowska publiczność mogła zobaczyć operę Verbum Nobile. W styczniu 1867 roku 3 razy został także powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiały wówczas kantata Widma i Uwertura koncertowa Bajka.

Plan happeningów:

28.05.2019, godz. 13.00 – u stóp Wawelu, ul. Powiśle 11
25.06.2019, godz. 13.00 – ulica Moniuszki
17.10.2019, godz. 13.00 – Rynek Główny FINAŁ!
Zespół wystąpi na Rynku od strony ul. Sławkowskiej prezentując tańce salonowe i sceniczne do muzyki Moniuszki. Finał będzie się jednak różnił od pozostałych wystąpień. A wszystko ze względu na datę prezentacji, która została zaplanowana nieprzypadkowo. Bo właśnie 17 października mija 170. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. Dlatego też w ramach finału happeningu tancerze zaprezentują oprócz m.in. poloneza, kadryla i polki do muzyki Moniuszki, także mazurka Fryderyka Chopina. Tym ostatnim utworem Balet Cracovia Danza odda hołd najbardziej znanemu na  świecie polskiemu kompozytorowi.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.