Dyskusyjny klub czytelniczy „Sztuka opowieści” w MOCAK

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

„Sztuka opowieści” to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników.

6 kwietnia, 18.00
Podczas pierwszej odsłony cyklu skupimy się na obrazie artystek w prozie pisanej przez kobiety. Książka, o której będziemy rozmawiać, to „Pokonać mur. Wspomnienia” Mariny Abramović w przekładzie Anny Bernaczyk i Magdaleny Hermanowskiej (Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2018). Lektura jest dostępna w Bibliotece MOCAK-u.
„Pokonać mur” to autobiografia rozpoczynająca się od doświadczenia trudnych lat dorastania w Jugosławii, wyzwolenia z domu opresyjnej matki i wiecznego niedocenienia sztuki niematerialnej przez polityków i decydentów. Opowieść o ponad pięciu latach spędzonych na mieszkaniu w furgonetce i podróżach po różnych kontynentach, fotografie z przebiegu najważniejszych performansów, niecodzienna miłość i codzienna praca – to wszystko składa się na niezwykły autokomentarz artystki, która bada możliwości własnego ciała: granice bólu, wytrzymałości i strachu. Lektura tej książki zaskakuje, ponieważ inspiruje do poświęcenia całego życia sztuce – bezkompromisowej, niezależnej i frywolnej.
Prowadzenie: Joanna Łępicka – studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tworzy scenariusze animacji, pisze wiersze i prozę.

Kolejne spotkania:
25.5.2019: „Kocie oko”, Margaret Atwood, przeł. Magdalena Konikowska-Putresza, Wielka Litera, Warszawa 2018
22.6.2019: „Świat w płomieniach”, Siri Hustvedt, przeł. Jerzy Kozłowski, W.A.B, Warszawa 2017
13.7.2019: „O pięknie”, Zadie Smith, przeł. Zbigniew Batko, Znak, Kraków 2011

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.