XXV Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”

Festiwale muzyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 16 kwietnia 2019, 18:00 - wtorek, 30 kwietnia 2019

Wiecznie młodzi

„Całe swoje życie poświęciłem temu instrumentowi i muzyce. I nie przestaję. Wciąż pracuję i uczę się każdego dnia, bo wiem tak niewiele o wszystkim” – aż trudno uwierzyć, że te słowa padły z ust muzyka, którego Jeff Beck i Pat Metheny uznali za najlepszego żyjącego gitarzystę. Liczący 77 lat John McLaughlin udowadnia jednak, że w jazzie metryka jest mniej istotna niż niezaspokojony apetyt na dźwięki. Brytyjski wirtuoz gitary będzie główną gwiazdą Międzynarodowego Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”, który już po raz 25. pozwoli przyjrzeć się dorobkowi artystów z różnych pokoleń.

16 kwietnia w Krakowskim Teatrze Variété McLaughlin wystąpi z towarzyszeniem grupy 4th Dimension. To właśnie podczas koncertu z tym składem muzyk zaimprowizował w utworze Miles Beyond solo, za które został uhonorowany nagrodą Grammy. W programie polskiego występu możemy spodziewać się zarówno klasyków z repertuaru Mahavishnu Orchestra, jak i kompozycji z ostatnich płyt.

27 kwietnia w Muzeum Manggha krakowska publiczność po raz pierwszy usłyszy amerykańską wokalistkę Kandace Springs, o której głosie Prince powiedział kiedyś, że „mógłby stopić śnieg”. Dzień później w tym samym miejscu swój etnojazzowy program Artisena przedstawi kwintet Joachima Mencla.

W programie Sacrum Profanum 32-letni skrzypek Adam Bałdych wraz ze swoim kwartetem sięga do muzyki sakralnej różnych epok. 29 kwietnia w Krakowskim Teatrze Variété pod smyczek pójdą m.in. dokonania średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, Miserere Gregoria Allegriego czy utwory współczesnej kompozytorki Sofii Gubajduliny.

W kwietniu mija 50 lat od śmierci Krzysztofa Komedy. Do obchodów tej rocznicy oraz Międzynarodowego Dnia Jazzu przyłączył się krakowski festiwal – ostatniego dnia miesiąca w Muzeum Manggha z dorobkiem legendarnego polskiego kompozytora zmierzy się Andrzej Jagodziński. Do wykonania nowych aranżacji pianista zaprosił wokalistkę Agnieszkę Wilczyńską i grono znakomitych instrumentalistów. (Bartosz Suchecki, „Karnet”)

John McLaughlin & the 4th Dimension, 16 kwietnia 2019, godz. 20.00, Krakowski Teatr Variété
Kandace Springs, 27 kwietnia 2019, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Joachim Mencel QuintetArtisena, 28 kwietnia 2019, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Adam Bałdych QuartetSacrum Profanum, 29 kwietnia 2019, godz. 20.00, Krakowski Teatr Variété
Andrzej JagodzińskiTribute to Komeda, 30 kwietnia 2019, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.