Krakowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 28 lutego 2019 - niedziela, 3 marca 2019

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – w Krakowie i Małopolsce.

28 lutego 2019
Wydarzenie na „Przystanku Historia”
17.30 – spotkanie poświęcone pracom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, poszukiwaniom miejsc pochówku bohaterów małopolskiego podziemia niepodległościowego i ofiar komunistycznego terroru;
18.20-19.00 – pokaz umundurowania i wyposażenia partyzantów powojennego podziemia antykomunistycznego;
19.00 – recital muzyczny pt. „Bezimienni – Rzecz o Żołnierzach Wyklętych” w wykonaniu Huberta Bojarskiego.

1 marca 2019
Kino „Kijów”, al. Krasińskiego 34 w Krakowie
9.00-13.00 – dwa spotkania edukacyjne dla uczniów pt. „Żołnierze Niepodległości. Walka o wolną Polskę 1944-1963” oraz projekcje fabularyzowanego dokumentu pt. „Kochankowie z lasu”, w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Przed seansami prelekcje nt. młodzieżowego podziemia niepodległościowego wygłoszą dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał i naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr Michał Wenklar.

Plac Szczepański w Krakowie
10.30 – otwarcie wystawy „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945-1956”, poświęconej antykomunistycznej, powojennej konspiracji młodzieżowej. W uroczystości weźmie udział dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.
„Zapomniane ogniwo” to wystawa o fenomenie powojennego podziemia młodzieżowego. Na przełomie lat 40. i 50. w całym kraju powstało blisko tysiąc organizacji młodzieżowych, liczących od kilku do kilkudziesięciu osób. Tworzyło je tzw. pokolenie młodszych braci, czyli dziewczęta i chłopcy, którzy byli zbyt młodzi, aby walczyć z okupantami w latach II wojny światowej i tuż po niej. Czas tego pokolenia nadszedł kilka lat po wojnie, gdy komuniści zaczęli likwidować niezależne organizacje. Kilkanaście tysięcy młodych Polaków spontanicznie zamanifestowało wtedy przywiązanie do wolności.

3 marca 2019
Kraków. Wawel i park Jordana
Główne uroczystości z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz dyrektora krakowskiego IPN.
10.00 – katedra na Wawelu, msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego
11.30 – przemarsz patriotyczny z Wawelu przez Rynek Główny do parku Jordana
12.00 – uroczystości w parku Jordana

Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1
15.00 i 18.00 – dwa Koncerty Galowe w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym – centralne punkty tegorocznego, V Festiwalu Wolnej i Niezawisłej. Wydarzenia współorganizują Oddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart. Podczas drugiego koncertu obecni będą m.in. prezes IPN oraz dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu. Wstęp na oba koncerty jest wolny, za okazaniem darmowego zaproszenia. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasach Filharmonii Krakowskiej od 26 lutego 2019 r., w godzinach otwarcia kas (wt.-pt. 10.00-14.00, 15.00-19.00 oraz na godzinę przed każdym innym koncertem). Zapraszamy także na transmisję internetową z koncertu – od godz. 18 na stronach: www.ipn.gov.pl i www.passionart.org.pl.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<