Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 8 marca 2019 - niedziela, 9 czerwca 2019

Wielka Wojna całkowicie odmieniła światowy porządek geopolityczny, a ustalona w Wersalu nowa wizja Europy objęła m.in. utworzenie nowych państw narodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Artyści jeszcze przed wybuchem I wojny światowej przeczuwali nieuchronny koniec belle époque i poszukiwali nowych form wyrazu dla rozpadającego się cywilizacyjnego porządku oraz powstającego nowego świata. Zbrojna zawierucha przerwała trwający już od kilku lat w sztuce europejskiej przewrót. Wystawa Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928 w Międzynarodowym Centrum Kultury prezentuje proces artystycznych przemian oraz ich zróżnicowany rytm i chronologię w kontekście historyczno-politycznych doświadczeń autorów z tego regionu. Przyjęte dla ekspozycji ramy czasowe odwołują się z jednej strony do spotkania ministrów spraw zagranicznych Austro-Węgier i Rosji, którzy 16 września 1908 roku w czeskim Buchlovie podjęli nieudaną próbę negocjacji w sprawie polityki obu mocarstw na Bałkanach, z drugiej – do początków światowego kryzysu gospodarczego lat 30. XX wieku.

W Galerii MCK obejrzymy prace artystów z krajów powstałych po rozpadzie austro-węgierskiego imperium: Czechosłowacji, Węgier, Polski, Rumunii oraz Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Obok obrazów, rzeźb, rysunków i grafik pokazane zostaną awangardowe czasopisma o sztuce, eksperymentalne plakaty, foldery czy filmowe scenariusze. (Dorota Dziunikowska, magazyn „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.