Deszcz błota, spotkanie z Maite Pagazą i Aną Aizpiri

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 21 lutego 2019, 18:00

Wieloletnie zaangażowanie Maity Pagazy (właść. Pagazaurtundúy) na rzecz równości praw i wartości demokratycznych zasługuje na najwyższe uznanie. Jej kariera polityczna jest tego wyrazem: przez lata była deputowaną w parlamencie baskijskim, radną i rzeczniczką prasową w urzędzie miasta w miejscowości Urnieta; jest współzałożycielką, obok Fernando Savatera, baskijskiej organizacji ¡Basta Ya! (Już dość!) której działalność skierowana przeciw terroryzmowi ETA została w 2000 roku uhonorowana przez Parlament Europejski Nagrodą Praw Człowieka im. Andrieja Sacharowa za wolność myśli.

W 2003 brat Maite Pagazy, Joseba, funkcjonariusz policji, zginął w zamachu przygotowanym przez ETA. Ta tragedia wzmocniła przekonania Maite, która przez siedem lat przewodniczyła Fundacji Ofiar Terroru, a od 2014 roku jest eurodeputowaną i specjalizuje się w walce z międzynarodowym terroryzmem i w polityce zapobiegania agresji.

Maite Pagaza jest również znakomitą pisarką. Spód jej pióra wyszła książka "Lluvia de fango" (Deszcz błota), będąca zbiorem jej artykułów zainspirowanych jej tragicznymi doświadczeniami przezwyciężanymi jednak przez spokój i ducha sprawiedliwości. Cytując słowa pisarza Fernando Aramburu: „kto przeczyta artykuły [Pagazy], zorientuje się, że w tej odważnej  kobiecie nie ma chęci zemsty: wręcz przeciwnie, w jej tekstach widoczne jest dążenie do wyciszenia, połączone z ogromnym bagażem kulturowym i niestrudzonym zaangażowaniem na rzecz demokracji".

Z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwości Społecznej, ustanowionego przez ONZ, zapraszamy na spotkanie z Maite Pagazą, która, w oparciu o „La lluvia de fango” opowie o własnych doświadczeniach, jak również o ruchach separatystycznych, które stają w opozycji do idei zjednoczonej Europy. W spotkaniu uczestniczyć będzie także znana hiszpańska dziennikarka, Ana Aizpiri, która również przeżyła śmierć brata zamordowanego przez ETA

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.