Świętować rozpad. Rozmowa o książce "Mięcho" Anety Żukowskiej

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 20 lutego 2019, 19:00

"Chaosem, karnawałem i zabawą – tym właśnie, poza chorobą, jest teraz moje życie. Nie da się budować bez wiary w przyszłość. Dlatego chcę świętować rozpad, burzenie porządku, zniesienie codziennych duszących reguł – chcę być ciałem, które wie, że minie, ale wie też, że jest, i czerpie z tego bycia największą z możliwych rozkoszy".
Zapraszamy na rozmowę o książce Anety Żukowskiej. MIĘCHO to niezwykłe studium choroby. Jego autorka postawiła na to, co zmysłowe, a nie to, co metafizyczne; na przyjemność, a nie cierpienie; zrozumienie, a nie nadzieję. Szukała języka, którym dałoby się opisać doświadczenie świadomej konfrontacji ze śmiercią. Zachowała podmiotowość tam, gdzie często jesteśmy z niej brutalnie odzierani.
Druga część książki zawiera rozmowy z onk(/t)olożką i psycholożką – o tym, czym są choroba nowotworowa i śmierć, czy i jak o nich mówić, jak pomóc bliskim w sytuacji graniczne.
W dyskusji udział wezmą:
Jakub Momro – literaturoznawca i filozof związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ;
Vala T. Foltyn – poetycka choreografka, aktywistka, etnolożka, performerka, założycielka Kraków Art House oraz Lamella – the house of queer arts w Krakowie;
Marta Szarzyńska – producentka filmu o Anecie Żukowskiej.

Rozmowę poprowadzi Joanna Hańderek z Instytutu Filozofii UJ.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.