Kod Mistrzów: pof. Jerzy Sadowski

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 13 lutego 2019, 18:00

Gościem kolejnego spotkania cyklu Kod Mistrzów będzie prof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowski – polski kardiochirurg, transplantolog kliniczny.

Jak sam mówi o wykonywanym zawodzie: Myślę, że kardiochirurg jest przez całe swoje dorosłe życie przede wszystkim lekarzem. Dlatego moją życiową dewizą była zawsze filozofia: co masz zrobić jutro – zrób dziś, a jutro zostaw na realizację marzeń. Taka postawa dawała mi możliwość „wyżycia się” w zawodzie i rzetelne jego wykonywanie, pełne zaangażowanie w to, co świadomie przed laty wybrałem, a jednocześnie pozwalała mi na zachowanie siebie, czas na poszukiwanie i rozwój oraz wiarę w odnalezienie pełni szczęścia również prywatnie.

Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi, specjalista w zakresie kardiochirurgii oraz chirurgii ogólnej. Stopień naukowy doktora oraz późniejszą habilitację uzyskał na wydziale Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ponad 15 lat jest profesorem nauk medycznych.

W 2018 roku profesor Sadowski znalazł się na „Liście Stu 2017”, obejmującej najbardziej wpływowe osoby w polskiej medycynie. Jako pierwszy na świecie zdecydował się w 2005 roku na przeprowadzenie operacji wszczepienia zastawki bezszwowej. Tak też zrewolucjonizował dziedzinę chirurgii zastawek serca .

Od 1979 roku zawodowo związany jest z krakowskim Instytutem Kardiologii na UJ, którego został dyrektorem. Stanął także na czele Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, a także Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Uzyskiwał członkostwo również w Towarzystwie Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwie Angiologicznym, Polskim Towarzystwie Transplantologicznym i The European Association for Cardio-Thoracic Surgery.

W zakresie doskonalenia zawodowego Jerzy Sadowski odbył staże w Klinice Torako-Kardiochirurgii Uniwersytetu im. H.Heine w Dusseldorfie, Klinikach: Kardiochirurgii Uniwersytetu Erlagen, Deutsches Herzzentrum Berlin oraz Herz – und Gefäßchirurgische Klinik w Bad Neustadt w Niemczech. Obecnie współpracuje z Herzzentrum Nordrhein-Westfalen Uniwersytetu Bochum w Bad. Ponadto, praktykował w Hamburgu, Duisburgu, Mediolanie, Kalifornii.

Wielokrotnie powoływany jako specjalista w zakresie kardiochirurgii do funkcji konsultanta zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i narodowym.

W roku 2017 powołano go w skład rady naukowej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jest laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Wśród najważniejszych - profesor Jerzy Sadowski jest Kawalerem Krzyża Orderu Odrodzenia Polski (2001 r.), z rąk Prezydenta RP otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1990 r.) oraz srebrny medal „Kraków 2000” – nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa. W 2005 roku nabył godność doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Lwowie. Został odznaczony przez Ministera Zdrowia i Opieki Społecznej nagrodą indywidualną.

Dodatkowo, prowadzi działalność społeczną będąc Pełnomocnikiem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego do współpracy z Gminą i Miastem Zakopane. Natomiast, od roku 1991 jest członkiem charytatywnego klubu Lion’s Club International Kraków – Stare Miasto.

udostępnij

więcej

  • 1 zł (Kasa biletowa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 oraz 16.00-19.00
    w soboty, niedziele i święta na godzinę przed każdym spektaklem
    tel. 12 623 79 59; 12 633 48 22 wew. 252
    kasa@groteska.pl)
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.