„Arendt. Przemoc i słowa” / Nowak / Łagowski / Grabowski

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 22 stycznia 2019, 17:30

Dyskusja poświęcona najnowszej książce prof. Piotra Nowaka, zastępcy redaktora naczelnego kwartalnika "Kronos", pt. "Przemoc i słowa. W kręgu filozofii politycznej Hannah Arendt".

Z Autorem rozmawiać będą:
- prof. Artur GRABOWSKI / pisarz, krytyk, wykładowca UJ
- prof. Bronisław ŁAGOWSKI / historyk idei, filozof, publicysta
- dr Maciej ZAKRZEWSKI / politolog

Informacja o książce: "Wraz z publikacją 'Eichmanna w Jerozolimie' podniosły się głosy sprzeciwu i żywiołowej krytyki. To chyba Israel Gutman, powstaniec z getta warszawskiego, jako pierwszy ukuł powiedzenie o „żydowskim antysemityzmie Arendt”, o jej „nienawiści do siebie jako Żydówki”, które w lot podchwycili inni. Nagłówek 'Self-hating Jewess writes pro-Eichmann series for New Yorker magazine' – powtarzano w większości amerykańskich gazet. Anti-Defamation League, żydowska organizacja działająca w Stanach Zjednoczonych, zwalczająca wszelkie przejawy antysemityzmu, wszczęła przeciwko Eichmannowi kampanię na skalę niemającą żadnego precedensu. Mówiąc krócej, postanowiono Arendt wbić w ziemię, zatrzeć pamięć o niej, lecz naprzód zlinczować jako „kryptonazistkę”."

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.