Wieczór poezji - Marek Wawrzyński & Bronisław Maj / Pod Baranami

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 17 stycznia 2019, 19:00

Spotkanie poprowadzi BRONISŁAW MAJ, wybitny poeta i specjalista od polskiej literatury współczesnej na UJ.
Marek Wawrzyński miał szczęście brać udział w zajęciach z literatury współczesnej, prowadzonych przez Bronisława Maja. Uczęszczał też na spotkania pisma mówionego NAGŁOS, którego Maj był twórcą.
Marek Wawrzyński przeczyta wybór wierszy z tomików, z lat 1989-2013 oraz nowsze poezje.
Wieczór uświetnią utwory muzyczne na skrzypce w wykonaniu ZBIGNIEWA PILCHA, wirtuoza o międzynarodowej sławie, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie.

MAREK WAWRZYŃSKI (ur. 1965 w Nowosielcach koło Sanoka) – polski poeta współczesny. Jeden z najważniejszych przedstawicieli minimalizmu w poezji polskiej. Prozaik i tłumacz. Laureat konkursu literackiego Czasu Kultury z 1996 roku i Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola "Triumf" (2016) za tomik "Na marginesach". Studiował polonistykę i ukrainoznawstwo na UJ.
Publikował m.in. w Dekadzie Literackiej,Toposie, Arcanach, w Metaforze, Arkadii, Magazynie Literackim, Megalopolis, Kresach Literackich, we Frazie, w kijowskiej Literaturze Plus [w tłumaczeniu Ołeksandra Irwanća na język ukraiński], we włoskim piśmie Zeta (przekład: Marco Bruno). W 2015 ukazał się na Ukrainie wybór jego wierszy " Na marginesach", w tłumaczeniu Wiktora Melnyka. O jego twórczości pisali m.in.:Piotr Wiktor Lorkowski, Izabela Mikrut, Bronisław Maj, Ignacy Fiut, Tomasz Kunz, Oleg Sołowej, Wasyl Słapczuk.
Marek Wawrzyński jest również barmanem w legendarnym krakowskim "Zwisie" (Vis-à-vis).

BRONISŁAW MAJ (ur. 1953 w Łodzi) – polski poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, felietonista i satyryk, sporadycznie aktor, autor tekstów piosenek, konferansjer. Współzałożyciel krakowskiego Teatru KTO. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. W 1984 laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich.
Debiutował wierszem na łamach miesięcznika „Poezja” w 1970 roku. Wydał kilkanaście książek poetyckich, począwszy od Wierszy w 1980. Jego twórczość tłumaczona była m.in. na angielski, francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, szwedzki, rosyjski i hebrajski. W 2003 nakładem Znaku ukazał się autorski wybór jego wierszy "Elegie, treny, sny".
Jest członkiem-współzałożycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członkiem PEN Clubu i Polskiej Akademii Filmowej.
Zasłynął jako osobowość sceniczna wcielając się w Panią Lolę, fikcyjną bohaterkę zainspirowaną postacią Karoliny Surówki, wieloletniej szatniarki Domu Literatów przy Krupniczej. Pani Lola zadebiutowała przed szeroką publicznością w 1999, w programie z okazji obchodów 40-lecia wydawnictwa Znak, gdzie Maj kilkakrotnie pojawił się na scenie „w niebieskim chałacie, czerwonej chustce na głowie, z siatką, w filcowych butach – i żonglując tytułami dzieł, cytatami, biografią ich twórców, opowiadał, jak to oni się w niej kochali”. Pointą każdego z wejść było stwierdzenie: „Ale ze wszystkich poetów to ja się najwięcej w panu Maju kochałam...”. Od 2001 roku na antenie RMF FM prowadził program Spółdzielnia Usług Literackich Szatnia, w którym przedstawiał m.in. dalsze przygody Pani Loli.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<