W cieniu totalitaryzmów

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 14 stycznia 2019, 15:30

Ośrodek Badań nad Twórczością Czesława Miłosza, Katedra Historii Literatury Polskiej XX Wieku Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydawnictwo Literackie
zapraszają na spotkanie dyskusyjne połączone z prezentacją książki: Czesław Miłosz, "W cieniu totalitaryzmów. Publicystyka rozproszona z lat 1945-1951 oraz teksty z okresu II wojny światowej" (2018).

W dyskusji weźmie udział prof. dr hab. Aleksander Fiut, kierownik projektu, w ramach którego publikacja została opracowana, oraz członkowie zespołu:
dr hab. Mateusz Antoniuk, prof. Stanley Bill, University of Cambridge, dr Karina Jarzyńska, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, prof. PAN dr hab. Marzena Woźniak-Łabieniec, prof. UŁ. Spotkanie poprowadzi dr hab. Joanna Zach, prof. UJ.

Tom "W cieniu totalitaryzmów" gromadzi artykuły, szkice, eseje, listy otwarte i inne teksty napisane przez Czesława Miłosza w latach 1939-1951, które dotychczas pozostawały rozproszone w trudno dostępnych polskich oraz obcojęzycznych czasopismach i będą dla czytelnika niemałą niespodzianką.
Zebrane materiały dają się czytać zarówno jako wielogatunkowy i wielobarwny opis pełnej paroksyzmów dwudziestowiecznej historii, jak i relacja z nieraz bolesnych i tragicznych doświadczeń oraz wewnętrznych rozterek autora. Kreślą przy tym społeczno-polityczny pejzaż Polski i Stanów Zjednoczonych za prezydentury Harry’ego S. Trumana. Miłosz, w latach 1945-1951 urzędnik ambasady i konsulatu Polski Ludowej w Nowym Jorku, a następnie w Waszyngtonie, toczył w swym pisarstwie swoistą grę z cenzurą reżimu stalinowskiego, stereotypami na temat Ameryki pokutującymi w Polsce, zmagał się z niewiedzą oraz obojętnością znacznej części społeczeństwa amerykańskiego oraz amerykańskiej Polonii wobec konfrontacji ludności Europy Środkowej z dwiema formami totalitaryzmu.

Publikacja została przygotowana w ramach projektu Wydanie krytyczne rozproszonych oraz niepublikowanych tekstów Czesława Miłosza z lat 1945 – 2004. Sporządzenie i opublikowanie bibliografii przedmiotowej twórczości Czesława Miłosza (1931-2019) finansowanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki i realizowanego na Wydziale Polonistyki UJ (nr 1aH 15 0021 83).


udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.