100. rocznica urodzin Mieczysława Weinberga w Filharmonii Krakowskiej

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Filharmonia Krakowska zaprasza na dwa koncerty poświęcone Mieczysławowi Weinbergowi w setną rocznicę urodzin kompozytora. Twórczość Weinberga dopiero dwie dekady po jego śmierci zyskuje coraz większą popularność: „Wydaje się, że dziś odkrywana jest jako jakiś szczególny głos, przemawiający do nas nie tylko przez dźwięki, ale i poprzez osobiste doświadczenia na różne sposoby prześladowanego autora” (Jakub Puchalski).

Weinberg był synem muzyka teatrów rewiowych, studiował grę na fortepianie w Warszawie, natomiast po wybuchu wojny zbiegł z okupowanego przez Niemców miasta na Wschód. Po uzyskaniu radzieckiego obywatelstwa rozpoczął naukę kompozycji w Moskwie, był wspierany przez samego Dmitrija Szostakowicza, który niejednokrotnie miał go ratować z politycznych opresji. Kompozytor żył przede wszystkim z pisania muzyki do filmów, teatrów dziecięcych i cyrku, znaczną część tworzonych przez siebie utworów ukrywał jednak przed światem w oczekiwaniu na „lepsze czasy”. W dorobku Weinberga znajdują się 22 symfonie, 4 opery i ponad setka innych dzieł, a wśród nich Koncert wiolonczelowy z 1948 roku. Koncert wykonany został po raz pierwszy 9 lat po jego napisaniu przez samego Mścisława Rostropowicza. W sali przy ul. Zwierzynieckiej zabrzmi natomiast w wykonaniu Marcina Zdunika, laureata I nagrody, Grand Prix i 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, laureata Fryderyka za nagraną w 2009 roku debiutancką płytę, występującego na estradach wielu renomowanych sal świata.

Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej 1 i 2 lutego poprowadzi znakomita amerykańska dyrygentka o żywiołowej i dynamicznej osobowości – JoAnn Fallettą. Gazeta „The Washington Post” opisała ją jako „artystkę posiadającą godną Toscaniniego ścisłą kontrolę nad zespołem, wyważenie wewnętrznych głosów Waltera, odważną umiejętność zainteresowania publiczności Stokowskiego oraz kontrolowane szaleństwo godne Bernsteina”.

Aaron Copland – El Salon Mexico
Mieczysław Weinberg – Koncert wiolonczelowy c-moll op. 52
Alexander von Zemlinsky – Die Seejungfrau

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
JoAnn Falletta – dyrygent
Marcin Zdunik – wiolonczela

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.