Wyspiański. Nieznany

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 15 grudnia 2018 - niedziela, 5 maja 2019

Zakupiony w ubiegłym roku do muzealnej kolekcji autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1897 roku będzie jednym z najważniejszych eksponatów wystawy Wyspiański. Nieznany, którą Muzeum Narodowe w Krakowie otworzy 15 stycznia – w 150. rocznicę urodzin autora Wesela. To nowa odsłona poświęconej mu monograficznej ekspozycji trwającej od ponad roku w Gmachu Głównym MNK, a zarazem pierwsza publiczna prezentacja obrazu, który przez lata pozostawał zapomniany. Warto podkreślić, że Wyspiański tworzył własne portrety rzadko, zawsze powstawały one w ważnych momentach jego życia i miały symboliczny charakter. Dzieło, przedstawiające pełne energii oblicze malarza u progu dojrzałego okresu twórczości, dołączyło do dziesięciu zachowanych w polskich zbiorach autoportretów.

Na wystawie znajdą się także szkicowniki, rysunki, pierwodruki – większość z nich publiczność zobaczy po raz pierwszy, podobnie jak nieznany dotąd (poza gronem specjalistów) księgozbiór Wyspiańskiego. Co ta licząca ponad 600 woluminów prywatna biblioteka opowie nam o bohaterze ekspozycji? Jakim był czytelnikiem? Prezentację dopełni drugie zakupione ostatnio przez MNK dzieło artysty – pochodzący z 1904 roku pastel z wizerunkiem znanego krakowskiego pediatry, doktora Jana Rudolfa Raczyńskiego. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.