Sylwester w Krakowie 2018

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 31 grudnia 2018, 20:15

Quebonafide, Otsochodzi, BOKKA, KAMP! i Flirtini – najgorętsze nazwiska hip-hopu, rapu, muzyki elektronicznej i alternatywnego popu wystąpią na scenie zlokalizowanej naprzeciw Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie i wspólnie ze zgromadzonymi widzami przywitają Nowy Rok. Dodatkowo na placu Wolnica i w alei Róż powstaną małe sceny, na których DJ-e zaproszą do wspólnej zabawy. Imprezie Sylwestrowej na Rynku towarzyszyć będzie o północy pokaz efektów scenicznych oraz świetlnych. Organizatorami Sylwestra w Krakowie są Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Trzy sceny, trzy gatunki muzyczne, trzy części Krakowa – tegoroczny Sylwester w Krakowie to przede wszystkim ukłon w stronę mieszkańców. Krakowianie sami zdecydują, która scena odpowiada im najbardziej, i właśnie przy niej spędzą ostatnią noc 2018 roku.

„Na tegorocznego Sylwestra przygotowaliśmy atrakcyjną propozycję dla wielbicieli różnych typów muzyki, w trzech różnych lokalizacjach – mówi Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa. Zapoczątkowany dwa lata temu trend, by bawić się w różnych dzielnicach Krakowa spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców i idąc tym tropem zdecydowaliśmy, że w tym roku będziemy świętować Sylwestra nie tylko na Rynku Głównym, ale również w Nowej Hucie i na Kazimierzu. Liczymy, że ta bogata oferta muzyczna spotka się z ciepłym przyjęciem Krakowian i wszyscy wspólnie przywitamy Nowy Rok.”

Główną sceną, zlokalizowaną naprzeciw Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym, zawładną w całości młodzi artyści, którzy w ostatnich latach stali się niekwestionowanymi gwiazdami takich gatunków muzycznych jak hip-hop, rap czy muzyka elektroniczna.

Świeże spojrzenie na rap, niekonwencjonalny i często eksperymentalny flow, dopracowana technika rymowania, a wszystko to połączone z refleksyjnością tekstów – Quebonafide to jeden z najbardziej znanych polskich artystów, autor pokrytego platyną albumu „Egzotyka” oraz współtwórca projektu Taconafide, którego płyta „SOMA 0,5 mg” była jednym z najlepiej sprzedających się albumów w Polsce w 2018 roku.

Kolejna gwiazda, która pojawi się na sylwestrowej scenie to Otsochodzi – muzyk znany ze stylu nawiązującego do klasycznych hiphopowych nagrań z lat 90., określany jako jeden z najważniejszych przedstawicieli nowego polskiego hip-hopu. Młody raper posiada w dorobku znakomicie przyjęty debiutancki minialbum zatytułowany „7”, a dzięki wsparciu Asfalt Records wypuścił na rynek pierwszy długogrający album „Slam”. Liczbę odsłon jego utworów w serwisie Youtube można liczyć w dziesiątkach milionów.

Zespoły prezentujące muzykę elektroniczną będą miały swojego mocnego przedstawiciela w postaci grupy KAMP!, uznawanej za jeden z najbardziej znaczących polskich zespołów elektronicznych. Ich pojawienie się na scenie dało początek całej fali młodych zespołów, które skutecznie wykorzystały siłę promocji, jaką dał Internet. W 2014 roku wydali materiał w nowojorskiej wytwórni Cascine, stając się tym samym jednym z niewielu polskich zespołów tak mocno zaznaczającym swoją obecność na zachodnim rynku muzycznym. Są autorami remiksów m.in. dla Brodki i Dawida Podsiadły.

Grupa BOKKA to rewelacja polskiej sceny alternatywnej: skład zespołu jest owiany tajemnicą, wiadomo jedynie, że tworzy go 5 osób, które wykonują zaraźliwy, alternatywny pop. O niebanalnym charakterze ich muzyki najlepiej świadczy wykorzystywanie nietuzinkowego, często składającego się z przypadkowych przedmiotów instrumentarium. BOKKA fascynuje wciągającymi, żywiołowymi występami na żywo, z którymi zjechała niemal całą Europę.

W Krakowie usłyszymy także DJ set Flirtini w wykonaniu Menta XXL (Rasmentalism), czyli połówki duetu producentów muzycznych, DJ’ów i promotorów. Na co dzień w skład Flirtini wchodzi również Jedynak (World Wide Warsaw). Muzycy remiksują i grają razem od 7 lat, występowali na największych festiwalach i klubowych scenach w całej Polsce, bijąc często frekwencyjne rekordy. Flirtini to także wydawnictwo muzyczne, znane z serii kompilacji „Heartbreaks & Promises”, prezentującej współczesną muzykę miejską.

Imprezę na krakowskim rynku zamknie pochodząca z Ukrainy DJ’ka Facheroia, która swoim elektronicznym setem wspólnie z nami powita Nowy Rok.

Natomiast na placu Wolnica mieszkańcy Krakowa będą się bawić przy dźwiękach szeroko rozumianej muzyki etnicznej. Ludwik Zamenhof (czyli Andrzej Zagajewski) to producent muzyki elektronicznej, ale także m.in. założyciel zespołów Hańba! i Balkanscream. Ma na swoim koncie dwie wydane płyty „Balkan Error” z elektronicznymi i nowoczesnymi interpretacjami melodii bałkańskich, a także "Mixtape #1" z remiksami polskich folkowych zespołów. Z kolei znany krakowski DJ Daniel Drumz przedstawi nam orientalną mieszankę muzyki klubowej inspirowanej Afryką z dodatkiem nuty arabskiej i dalekowschodniej. Całość dopełnią dźwięki afrobeatu, w którego rytmach powitamy Nowy Rok.

Aleja Róż to z kolei szalona prywatka w stylu lat 80. pod przewodnictwem DJ Vasila (czyli Michała Wasilewskiego). Mieszkańcy będą mogli bawić się przy największych szlagierach ery disco.

Na płycie Rynku, przy głównej scenie, zostanie utworzona strefa dla osób niepełnosprawnych z miejscami do siedzenia na specjalnym podeście zapewniającym jak najlepszą widoczność. Przyniesie to tej grupie uczestników możliwość pozostania w samym sercu wydarzeń podczas sylwestrowych obchodów. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca osobie z niepełnosprawnością na platformie może towarzyszyć tylko jedna osoba wspierająca. Przy każdej ze scen dostępna będzie jedna toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Koncert na Rynku Głównym rozpocznie się o godzinie 20.15 i potrwa do 2.00 w nocy. Scena zlokalizowana będzie naprzeciw Wieży Ratuszowej. Natomiast zabawa pod scenami w Nowej Hucie i na Kazimierzu potrwa od 21.00 do 1.00. Tradycyjnie wstęp na koncerty będzie darmowy, a po wspólnym odliczaniu organizatorzy zaproszą do oglądania pokazu efektów scenicznych oraz świetlnych na Rynku Głównym.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Wejścia na teren imprez

Koncert na Rynku Głównym rozpocznie się o godzinie 20.15 i potrwa do 2.00 w nocy. Scena zlokalizowana będzie naprzeciw Wieży Ratuszowej. Na teren imprezy będzie można wejść od godziny 19.30 dzięki bramkom zlokalizowanym naprzeciw wylotów ulic Wiślnej i Brackiej.

Zabawa na placu Wolnica potrwa od 21.00 do 1.00, a na teren imprezy można będzie wchodzić od godziny 20.00. Wejście znajdować się będzie od strony wejścia do Muzeum Etnograficznego.

Wejście na teren imprezy w namiocie w nowohuckiej alei Róż znajdować się będzie od strony alei Przyjaźni. Bramki dla publiczności zostaną otwarte o godzinie 20.00, a sama impreza rozpocznie się o 21.00 i potrwa do 1.00.

Tradycyjnie wstęp na koncerty będzie darmowy, a po wspólnym odliczaniu organizatorzy zaproszą do oglądania pokazu efektów scenicznych oraz świetlnych na Rynku Głównym.

Zmiany w organizacji ruchu 31 grudnia:

  • na ul. Brackiej, ul. św. Jana (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Wiślnej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Gołębią), ul. Sławkowskiej (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Szczepańskiej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Jagiellońską), ul. św. Anny (odcinek pomiędzy ul. Jagiellońską a Rynkiem Głównym), ul. Szewskiej (odcinek pomiędzy ul. Jagiellońską a Rynkiem Głównym), ul. Jagiellońskiej (odcinek pomiędzy ul. Św. Anny a ul. Szczepańską) od godz.12.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów.
  • od ok. 19.00 całkowicie zostaną wyłączone z ruchu (z wyjątkiem dojść do posesji) drogi ewakuacyjne: ul. Bracka (odcinek od ul. Gołębiej do Rynku) , ul. św. Jana (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym);
  • od ok. 19.00 ul. Szewska (odcinek od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej), ul. Sławkowska (odcinek od Rynku Głównego do ul. św. Tomasza), ul. Szczepańska (odcinek od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej) będą wyłącznie drogami wyjścia (kierunek od Rynku);
  • przez cały dzień, a także od północy do godz. 6.00 w dniu 01.01.2019 r. będzie wyłączony postój dorożek na Rynku Głównym;
  • od ok. 19.00 mogą zostać wprowadzone przez policję dodatkowe ograniczenia wjazdu w rejonie I Obwodnicy.

Strefa dla osób niepełnosprawnych

Na płycie Rynku, a dokładniej w pobliżu krzyża Sukiennic, zostanie utworzona strefa dla osób niepełnosprawnych z miejscami do siedzenia na specjalnym podeście zapewniającym jak najlepszą widoczność. Osobne wejście dla osób niepełnosprawnych w rejon podestu będzie możliwe wzdłuż arkad Sukiennic od strony ul. Brackiej. Wyznaczeni asystenci osób niepełnosprawnych pomogą wszystkim zainteresowanym dotrzeć na platformę oraz dopilnują, aby osoby nieupoważnione z niej nie korzystały. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca osobie z niepełnosprawnością na platformie może towarzyszyć tylko jedna osoba wspierająca. Przy każdej ze scen dostępna będzie jedna toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Informacje techniczne

Scena na Rynku Głównym ma wymiary 16m x 12m. Demontaże na Rynku Głównym rozpoczną się 1 stycznia rano i potrwają do 4 stycznia do godzin popołudniowych. Demontaże w Nowej Hucie i na Kazimierzu również rozpoczynają się 1 stycznia, a zakończenie prac planowane jest na 3 stycznia po południu.

Bezpieczeństwo

Zgodnie z regulaminem, na wyznaczony teren nie będzie można wnosić: butelek, alkoholu i wszelkich napojów oraz środków pirotechnicznych. Będą one odbierane przez ochronę przy bramach wejściowych i wyrzucane.

Punkt medyczny na Rynku Głównym zlokalizowany będzie przy scenie. Przy każdej ze scen znajdować się będzie karetka. Po terenie każdej z sylwestrowych imprez poruszać się będą ruchome patrole medyczne. W sumie 7 karetek zadba o bezpieczeństwo uczestników.

Impreza sylwestrowa zabezpieczana będzie przez szereg służb porządkowych w tym policję, straż miejską, zastępy straży pożarnej oraz agencję ochrony osób i mienia.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.