Kawaii niejedno ma imię, spotkanie autorskie z Klaudią Adamowicz

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 18 grudnia 2018, 18:00

Kawaii niejedno ma imię – spotkanie wokół książki „Oblicza kawaii” wydanej przez Wydawnictwo Kirin.

18 grudnia zapraszamy na spotkanie z Klaudią Adamowicz, jedną z autorek książki „Oblicza kawaii”, jak również autorką „Wizerunku mężczyzny w visual kei” oraz licznych artykułów dotyczących japońskiej kultury popularnej. Wydarzenie będzie miało na celu zaprezentować zagadnienie kawaii, które książka „Oblicza kawaii” porusza jako pierwsza publikacja na gruncie polskim. Będzie to również okazja do dyskusji i wymiany poglądów odnośnie zjawiska uroczej estetyki w Japonii.

O książce:
Kawaii (urokliwość, słodycz) jest jedną z kategorii estetycznych najczęściej przytaczanych w kontekście współczesnej kultury japońskiej. Czy jednak rzeczywiście jest to pojęcie nowe, stanowiące wyraz buntu lub dekadencji najmłodszych pokoleń? Jakie jest jego miejsce w życiu codziennym Japończyków, jaką rolę spełnia w relacjach międzyludzkich i w jaki sposób pojawia się w przestrzeni sztuki? Te wszystkie zagadnienia są tematem niniejszej książki.

Klaudia Adamowicz – absolwentka Porównawczych Studiów Cywilizacji i Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorantka Wydziału Filozoficznego UJ, stypendystka Japan Foundation w Kansai Language Institute w Osace i Nippon Foundation w Inter-University Japanese Language Center w Yokohamie. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską dotyczącą transkulturowości japońskich subkultur Harajuku. Jej zainteresowania badawcze obejmują japońską popkulturę i życie codziennie, transkulturowość i antropologię postmodernistyczną. Prywatnie weganka, introwertyczka i estetka. Kocha modę Lolita Fashion, wampiry, baśnie, metal symfoniczny, zwierzęta, balet i masło orzechowe.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.