Solvay Nocą – BAiKA / It's July Already

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 7 grudnia 2018, 20:00

W ramach cyklu „Solvay nocą”, już 7 grudnia, swój koncert zagra zespół BAiKA, nowy projekt Piotra Banacha (Hey, Indios Bravos, Ludzie Mili).
Początkowo duet, w tej chwili do składu dołączył Marcin Żabiełowicz z grupy Hey, i wraz ze śpiewającą Kafi stanowią teraz trio, które na koncertach porywa publiczność do wspólnego śpiewania. BAiKA cieszy się bardzo, że zagra w Krakowie, najbardziej bajkowym ze wszystkich polskich miast, a dodatkowo pozostawi po tym koncercie zarejestrowany teledysk w ramach cyklu „Solvay nocą”.

BAiKA - nazwa zespołu, a raczej duetu, jest skrótem od Banach i Kafi. Piotra Banacha nie trzeba przedstawiać szerzej, to utytułowana i doceniana osobowość polskiego rocka. Założyciel i lider zespołów m.in. Hey i Indios Bravos, oraz producent i współkompozytor pierwszej solowej płyty Katarzyny Nosowskiej - "Puk, puk”..
Kafi - Katarzyna Sondej to grająca na instrumentach klawiszowych i perkusyjnych wokalistka. Publiczność zna ją już z koncertów BAiKi, ale też z występów u boku Kasi Nosowskiej podczas jubileuszowej trasy zespołu Hey Fayrant Tour 2017. Utwory BAiKi wykonywane jej mocnym i niepokornym wokalem, stają się bardzo przekonującymi historiami o życiu, w których słuchacz odnajduje siebie i swoje przeżycia.
Debiutancka płyta „Byty zależne” ukazała się w tym roku i od razu zdobyła świetne recenzje dziennikarzy muzycznych, a publiczność koncertowa nie może się nachwalić koncertów BAiKi, z czego Banach i Kafi bardzo się cieszą, bo jak każdy debiutant obawiali się czy ich muzyka się spodoba. Ostatnio dołączył na stałe do zespołu Marcin Żabiełowicz, gitarzysta grupy Hey.

Przed zespołem BAiKA zagra It’s July Already.

It’s July Already oczywiście nie lubi odpowiadać na pytania o to, co gra. Mówi się, że zespół inspiruje się amerykańskim folkiem i trudno temu zaprzeczyć. Ale to za mało. Bo jest w historii muzyki taki moment, w którym tenże folk w niezauważalny sposób złączył się z popem i rock and rollem. Kto wie, czy nie jest to dla It’s July Already moment najbardziej znaczący. Za to ukłony dla Dylana, The Band i Velvet Underground.
Ponad dwadzieścia lat później rozpoczął się natomiast etap, w którym dzięki otrzeźwieniu przyniesionym przez punk rock padły ostatnie bastiony zależności od dużych wytwórni i nie trzeba było już być “profesjonalistą”, by mieć zespół. W tym miejscu podziękowania dla Beat Happening i Galaxie 500.
Dodajcie do tej historii bujający rytm, Hammondy i szczyptę zdrowej melancholii. To właśnie It’s July Already.
It’s July Already to również Krzysiek, Piotrek, Michał, Mateusz i Kamila. W marcu 2017 roku została wydana debiutancka płyta zespołu zatytułowana po prostu “It’s July Already”, którą w wersji koncertowej prezentowano m.in. na festiwalu Tak Brzmi Miasto 2017. Grupa jest częścią kolektywu i wytwórni “Wynik Współpracy”, który zrzesza twórców, producentów i organizatorów działających zgodnie z zasadami “Do It Yourself” i “Do It Together”.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.