INTERKULTURALIA - program filmowy

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Kino Pod Baranami zaprasza na pokazy filmowe w ramach festiwalu Interkulturalia. Na ekranie Donbas nagrodzonego w Cannes Siergieja Łoźnicy, litewski kandydat do Oscara, czyli Szron Šarūnasa Bartasa oraz uhonorowany Złotym Globem thriller W ułamku sekundy Fatiha Akina z Diane Kruger w roli głównej.

PROGRAM:

piątek, 23 listopada, 21.15
DONBAS
| DONBAS, reż. Siergiej Łoźnica, Niemcy/Ukraina/Francja/Holandia/Rumunia 2018, 121'
Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które obrazków przesuwanych przez odbiorcę po ekranie z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.

sobota, 24 listopada, 21.15
W UŁAMKU SEKUNDY | AUS DEM NICHTS, reż. Fatih Akin, Niemcy/Francja 2017, 107'
W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać ją na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Z czasem Katja poznaje tożsamość podejrzanych o udział w zamachu. Narasta w niej potrzeba zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

niedziela, 25 listopada, 21.15
SZRON | FROST, reż. Šarūnas Bartas, Litwa/Francja/Ukraina/Polska 2017, 120’
Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny. Szron zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, monochromatycznych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O mało widowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.