„Siłaczki” - pokazy specjalne w KPB

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Z okazji setnej rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce KPB zaprasza na pokazy specjalne fabularyzowanego dokumentu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Gościem pokazu będzie Maria Seweryn, odtwórczyni roli Marii Dulębianki.

28 listopada minie sto lat od podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu, dzięki któremu Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie przyznała kobietom pełnię praw wyborczych. Ten moment był zwieńczeniem żmudnej pracy wielu kobiet, o których nie można przeczytać w szkolnych podręcznikach. Siłaczki to historia trudnej i często niebezpiecznej działalności polskich aktywistek, które walczyły o prawa kobiet w kraju, którego wówczas nie było nawet na mapie. Osią opowieści są losy kilku działaczek: Justyny Budzińskiej-Tylickiej - lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu czy Kazimiery Bujwidowej, dzięki której na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki. Film przedstawia również postać Pauliny Kuczalskiej - Reinschmit, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych czy sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet.
Siłaczki prezentują ich walkę w kontekście ówczesnych realiów obyczajowych, politycznych i ekonomicznych, które determinowały powstawanie ruchów społęcznych na ziemiach polskich.

Z uwagi na znikomą ilość materiałów archiwalnych w postaci fotografii czy nagrań, twórcy wykorzystali fabularyzowane inscenizacje z udziałem statystek oraz aktorek m.in. Maria Seweryn (Amok, Boisko bezdomnych), Klara Bielawka (Niewinne, Fuga) czy Marta Ojrzynska (seriale Artyści i Oficer). W filmie znalazły się fragmenty autentycznych przemówień, tekstów i odezw, pisanych przez bohaterki filmu.

O Siłaczkach opowiadają także badaczki historii kobiet, potomkinie bohaterek oraz spadkobierczynie ich idei - kobiety, dla których fraza Zofii Nałkowskiej: Chcemy całego życia! wciąż brzmi aktualnie i stanowi inspirację do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet i sprawiedliwości społecznej.

Przed seansem 30 listopada wystąpi Krakowski Chór Rewolucyjny. Po seansie KPB zaprasza na spotkanie z Marią Seweryn, która w filmie wcieliła się w rolę Marii Dulębianki oraz reżyserami filmu. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Sulava. Kolejny pokaz specjalny odbędzie się 1 grudnia.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<