VIII Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Portrety emocji

Jaki jest poziom wiedzy Polaków o spektrum autyzmu? Według przeprowadzonego przez Fundację JiM Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu wiedza naszych rodaków na ten temat jest dość powierzchowna, co może generować uprzedzenia, przekłamania czy negatywne stereotypy. Nie jest łatwo zrozumieć, jak osoby ze spektrum autyzmu odbierają świat wokół siebie. Ich zachowania przybliży nam 8. Przegląd Filmów o Autyzmie i zespole Aspergera w kinie Mikro (30 listopada – 2 grudnia).

„Wykorzystując sztukę, próbujemy zwrócić uwagę na osoby o odmiennym postrzeganiu świata” – deklarują organizatorzy. W ramach tegorocznej edycji przeglądu, wpisującego się w obchody Tygodnia Wiedzy o Autyzmie, w programie znajdzie się film Sławomira Grünberga Portrety emocji, który pokazuje, jak poprzez intrygujące, pełne ekspresji obrazy można wyrażać emocje i komunikować się ze światem. Komedia romantyczna Adam Maxa Mayersa ze świetnym Hugh Dancym w tytułowej roli bohatera z zespołem Aspergera mówi nie tylko o miłości, ale także o problemach z komunikacją i (zaburzonych) relacjach społecznych. Z kolei bohaterką Fly Away w reżyserii Janet Grillo jest Jeanne, która samotnie wychowuje autystyczną Mande. Gdy córka kończy 18 lat, Jeanne musi zdecydować o jej przyszłości. O relacji rodzic-dziecko opowiada także pełna ciepła i humoru Podróż Marii według komiksu hiszpańskiego ilustratora Miguela Gallardo. Z kolei dokument Autyzm i miłość Matta Fullera pokazuje, jak wyglądają relacji miłosne wśród osób ze spektrum, zaś Not Forgotten. The Untold Story of Autism in Ukraine Matta Blicka przybliża sytuację ludzi autystycznych za naszą wschodnią granicą. Po raz kolejny organizatorzy przygotowali także skierowane do młodzieży gimnazjalnej i licealnej seanse dające możliwość zmierzenia się z problemem braku tolerancji wobec inności.

Gościem wydarzenia będą Ewa Furgał, autorka bloga „Dziewczyna w spektrum”, edukatorka antydyskryminacyjna i działaczka feministyczna, oraz reżyser, scenarzysta i operator Sławomir Grünberg. W ramach wydarzeń towarzyszących organizatorzy zapraszają na koncert Piotra Tkaczyka i Witolda Rycia, chętni zapoznają się też z ofertą Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja oraz zobaczą wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Autyzmem „Zacisze”. (Barbara Zając, miesięcznik Karnet)

PROGRAM:
30 listopada, PIĄTEK, MĘŻCZYŹNI W SPEKTRUM
17:00  PORTRETY EMOCJI, USA 2008
19:00  Spotkanie ze Sławomirem Grünbergiem, reżyserem filmu „Portrety emocji”
20.30  ADAM, USA 2009
1 grudnia, SOBOTA, KOBIETY W SPEKTRUM
16.00  MARIA I JA, Hiszpania 2010
18.00  Spotkanie z Ewą Furgał, autorką bloga „Dziewczyna w spektrum”
19.30  FLY AWAY,  USA 2011
2 grudnia, NIEDZIELA, MIŁOŚĆ W SPEKTRUM
16.00  NOT FORGOTTEN. THE UNTOLD STORY OF AUTISM IN UKRAINE, USA 2013
17.30  AUTYZM I MIŁOŚĆ, USA 2015

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.