V Festiwal Literacko-Artystyczny TRAKL-TAT

Festiwale literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 3 listopada 2018, 00:00 - piątek, 16 listopada 2018

Obsesja mroku

Uważany za jedną z najwybitniejszych postaci austriackiej poezji przełomu wieków Georg Trakl (1887-1914) w Polsce wciąż pozostaje mało znany. Jego postać wiąże się jednak w pewnym stopniu z Krakowem – miejscem jego samobójczej śmierci. Zainicjowany w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, a wskrzeszony w 2014 roku V Festiwal Literacko-Artystyczny TRAKL-TAT (3-16 listopada) pokazuje, że niezwykła wrażliwość twórcza i pełna dramatycznych wydarzeń biografia Austriaka wciąż inspirują poetów, pisarzy, muzyków, filmowców i artystów plastyków.

Odbywajacy się w ramach Dni Austrii TRAKL-TAT przypomni trudną i niejednoznaczną w odbiorze twórczość poety-katastrofisty. Warto zapoznać się z premierową pozycją naukową Topografie poezji Georga Trakla – spotkanie promocyjne w Artetece połączone będzie z dyskusją, w której wezmą udział: prof. Jadwiga Kita-Huber (Uniwersytet Jagielloński), prof. Renata Dampc-Jarosz (Uniwersytet Śląski), prof. Joanna Godlewicz-Adamiec (Uniwersytet Warszawski) oraz prof. Marek Karwala (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Wiersze poety zinterpretuje Krzysztof Stanio. Natomiast w MOCAK-u zobaczymy spektakl Pawła Bitki-Zapendowskiego Trakl niedokończony z Markiem Jędrzejczykiem, Magdaleną Żurawską i Wojciechem Gałzińskim.

Odbywający się w ramach festiwalu Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla skierowany jest do poetów, którzy znajdują natchnienie w twórczości Austriaka. W jury konkursu znaleźli się prof. Marek Karwala (przewodniczący), Marcin Baran i Wojciech Bonowicz. Laureaci zostaną wyłonieni 16 listopada podczas uroczystej gali w Żydowskim Muzeum Galicja. Tego wieczoru Muzykę Łuku Karpackiego, czyli narodów współtworzących niegdysiejszą c.k. monarchię zagrają Krzysztof Trebunia-Tutka i jego kapela góralska Śleboda. (Barbara Zając, mieisęcznik Karnet)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.