Tydzień Filmu Niemieckiego 2018

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Filmowy walc

Listopad to dobry czas na podsumowania. Zajrzyjmy zatem do studyjnego kina ARS na coroczny, realizowany od ponad 20 lat przegląd najnowszego dorobku naszych zachodnich sąsiadów.

Podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego (16-22 listopada) wyświetlone zostaną dostrzeżone na festiwalach, ale też docenione przez publiczność obrazy uznanych twórców i debiutantów – czyli pełen przekrój filmowy A.D. 2018. W programie znajdą się obsypane nagrodami czarno-białe Trzy dni w Quiberon Emily Atef. To nie tyle intymny portret pogrążonej w depresji Romy Schneider (granej przez łudząco do niej podobną Marie Bäumer), co studium manipulacji i granic poświęcenia dla sztuki. Za kulisy kinematografii zajrzymy także w Castingu w reżyserii Nicolasa Wackerbartha, który pokazuje niełatwe relacje oraz zakulisowe rozgrywki panujące wśród filmowców.

Nie może zabraknąć także obrazu podejmującego temat napływających do Europy uchodźców. Skromny, rozgrywający się przede wszystkim w warstwie wizualnej Styks Wolfganga Fischera ze znakomitymi zdjęciami Benedicta Neuenfelsa stawia pytanie o postawę jednostki wobec rozgrywającej się na jego oczach tragedii. Natomiast znany polskim widzom z obrazu Fritz Bauer kontra państwo Lars Kraume w Milczącej klasie szkolnej nawiąże do historii wschodnioniemieckich uczniów klasy maturalnej, którzy w 1956 roku uczcili minutą ciszy Węgrów poległych w antysowieckim powstaniu. Walc w alejkach Thomasa Stubera pokazuje ekonomiczne, polityczne i społeczne skutki zjednoczenia Niemiec i cenę, jaką wschodnie landy zapłaciły za wejście do wolnorynkowego świata. Z kolei Zagubiona Felixa Hassenfratza podejmie arcytrudny temat wykorzystywania seksualnego w rodzinie. Obok filmów fabularnych zobaczymy również dokument Daleko. Historia drogi dookoła świata Patricka Allgaiera i Gwendolin Weisser, który pokazuje, że do realizacji marzenia wystarczą: uśmiech, szczerość, duża determinacja i (stosunkowo) małe kosztyJ. Zapraszamy zatem do podróży po niemieckich filmowych światach! (Barbara Zając, miesięcznik Karnet)

16.11.18, godz. 19.00 - 3 dni in Quiberon,
17.11.18, godz. 19.00 - Milcząca rewolucja
18.11.18, godz. 19.00 - Styks
19.11.18, godz. 19.00 - Zagubiona
20.11.18, godz. 19.00 - Casting
21.11.18, godz. 19.00 - Walc w alejkach
22.11.18, godz. 19.00 - Daleko. Opowieść o drodze dookoła świata

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.