Z muzyką polską przez stulecia

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 18 listopada 2018, 18:00

Od barokowej muzyki Adama Jarzębskiego, przez klasycystyczne kompozycje Michała Kleofasa Ogińskiego, do współczesnych utworów Mariana Sawy – Fundacja Pianoforte i zespół ClaveDuo zapraszają na koncert Muzyka polska. Podróż w czasie. 18 listopada w Galerii w Sukiennicach Joanna Solecka i Anna Huszczo zagrają na nowych klawesynach powstałych w pracowni fundacji. Podczas koncertu usłyszymy także młodą utalentowaną klawesynistkę Karolinę Wróbel, nad którą Fundacja Pianoforte roztacza opiekę.

W programie: Jan z Lublina, J. Podbielski, A. Jarzębski, M.K. Ogiński, J. Elsner, F. Lessel, M. Sawa

ClaveDuo o koncercie:
Burzliwe dzieje naszego kraju w XVII i XVIII nie sprzyjały tak wielkiemu rozkwitowi kultury muzycznej, jaki miał miejsce w tym czasie innych krajach europejskich, a dodatkowo i ta nie nazbyt obfita spuścizna, która miałaby szanse do chwili obecnej dotrwać, została przetrzebiona przez kataklizmy historii XX wieku. Z tym większym pietyzmem powinniśmy zatem podjeść do tych nielicznych przykładów dzieł muzycznych epok minionych, jakie dane nam jest szczęśliwie posiadać w zasobach polskiej kultury. Jakkolwiek polski repertuar barokowej muzyki instrumentalnej nie jest tak obfity, jakbyśmy sobie tego życzyli, jednak mamy w nim dzieła zasługujące nie tylko na szacunek, z jakim odnosimy się do zabytków, ale i na podziw przynależny wybitnym dziełom sztuki. Tak jest choćby w przypadku imponującego zbioru utworów kameralnych Adama Jarzębskiego Canzoni e Concerti z 1627 roku. Dzieło to – niewydane za życia Jarzębskiego, a zachowane w rękopisie – zaświadcza o niezwykłej inwencji autora, zarówno w zakresie własnych, oryginalnych kompozycji, jak i tych utworów, do których inspiracją były już istniejące i cieszące się zasłużoną popularnością dzieła innych kompozytorów europejskich. Canzoni e Concerti przeznaczone są na kilka głosów z towarzyszeniem basso continuo, a my, ClaveDuo przedstawimy wybrane z nich w naszej wersji – na dwa klawesyny, co nie jest bynajmniej praktyką wątpliwą z punktu widzenia dawnych konwencji wykonawczych. Na klawesynach wykonamy także dzieła późniejsze, których czas powstania łączy repertuar klawesynowy z fortepianowym, czyli muzykę pochodzącą z końca XVIII wieku, gdy nowoczesny instrument klawiszowy, jakim był fortepian, współistniał jeszcze z klawesynem, stopniowo niestety wychodzącym z mody. Zabrzmią zatem przede wszystkim tańce – duma polskiej muzyki – z polonezami na czele. Będą także utwory świadczące o zaznajomieniu się naszych rodzimych kompozytorów z nowoczesnymi tendencjami muzyki okresu Klasycyzmu, czyli prezentujące ambitne układy formalne sonaty, wariacji, czy ronda. Na koniec odwrócimy porządek rzeczy: skoro repertuar fortepianowy bywa chętnie uzupełniany dziełami klawesynowymi (nawet wcześniejszymi, niż te XVIII-wieczne!), to my przekonamy się jak na klawesynach sprawdzą się nowoczesne utwory przeznaczone na fortepiany.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<