Labirynt zwany Wyspiański

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Wyspiański i kobiety

Tutaj myśl młodopolskiego malarza, dramatopisarza i poety spotyka się z kobiecą wyobraźnią sześciu reżyserek (i jednego dramaturgaJ)! Labirynt zwany Wyspiański to listopadowa propozycja Teatru im. Juliusza Słowackiego spędzenia czasu w... escape roomie, którym staną się foyer gmachu przy placu św. Ducha i scena w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Małgorzata Warsicka z Sandrą Szwarc przywołają muzyczność Legendy Wyspiańskiego, jego wrażliwość na sprawy kobiet pokaże Joanna Zdrada w Wyzwalaniu kobiecości, czyli Wyspiańskiego legendzie o Wandzie i jej siostrach. O tym, kim jest współczesny Konrad z Wyzwolenia, opowie Ewa Rucińska, z kolei chorobę i cielesność artysty przywoła choreografka Renata Piotrowska-Auffret. Do kobiecego grona dołączył Radosław Stępień, który ukaże dylematy dzisiejszych Hamletów. Premiera teatralnego projektu Labirynt zwany Wyspiański 10 i 11 listopada.

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

1. WANDA
Projekt w reżyserii Małgorzaty Warsickiej z tekstem Sandry Schwarz i muzyką Karola Nepelskiego.

Punktem wyjścia naszej części projektu jest „Legenda” Stanisława Wyspiańskiego. Jest to pierwszy utwór dramatyczny młodego malarza-rysownika, w dodatku pomyślany nie jako zwyczajny tekst sceniczny, ale libretto operowe. Już w tym wczesnym dziele z łatwością dostrzec można szalony rozmach inscenizacyjny (część scen młody Wyspiański postanowił umieścić pod wodą), wielość metafor i symboli, a także co znamienne, specyficzne połączenie świata realnego z planem metafizycznym. Nie było by „Legendy” gdyby podczas podróży do Monachium, Wyspiański nie odkrył oper Wagnera. Inspirowany nowatorską koncepcją syntezy sztuk, malarz decyduje się poszerzyć swoją ścieżkę artystyczną i zacząć pisać dla teatru. Rozpoczyna się więc transformacja Wyspiańskiego-malarza w Wyspiańskiego-dramatopisarza.
Obsada:
Hanna Klepacka – pianistka (gościnnie)
Anna Paruszyńska
Marcin Kalisz
Tadeusz Zięba

2. Projekt w reżyserii Magdaleny Miklasz
Obsada:
Marta Waldera

3. Projekt w reżyserii Joanny Zdrady
Obsada:
Pola Błasik aktorka
Agnieszka Judycka
Karolina Kazoń (Karolina Casogne)
Marta Konarska

4. Projekt w reżyserii Ewy Rucińskiej
Obsada:
Agnieszka Kościelniak

5. Projekt w reżyserii Radosława Stępnia
Obsada:
Dominika Bednarczyk
Mateusz Bieryt
Karol Kubasiewicz
Marcin Sianko

5. Projekt w reżyserii Renaty Piotrowskiej - Auffet

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.