#opartenafaktach: Edyta Stępczak „Burka w Nepalu nazywa się sari”

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 22 października 2018, 19:00

„Urodzić się kobietą to przekleństwo, to oznaka złej karmy" - przysłowie nepalskie.
Mówi się, że rozpacz jest czarna, a codzienność szara. W Nepalu nie widuje się często tych odcieni, tu życie jest kolorowe. W hipnotyzującym ulicznym tłumie uwagę przykuwają wielobarwne sari, jeden z tradycyjnych kobiecych strojów, jakże inny od noszonej przez Afganki burki, która jest dla nas symbolem uciemiężenia kobiet. Tymczasem życie Nepalek niewiele różni się od życia muzułmanek. Pod grubszą warstwą pozorów i piękniejszą szatą kryje się bardzo podobna rzeczywistość.

Reportaż Edyty Stępczak to przejmująca opowieść o współczesnych nepalskich kobietach, które nie chcą już żyć w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie i – stawiając na szali swoje bezpieczeństwo, zdrowie, a często nawet życie – próbują zmieniać zarówno nepalską mentalność, jak i opresyjny system. Rozdarte między tradycją, a aspiracjami życia w nowoczesnym świecie, walczą o podstawowe prawa.

Spotkanie w ramach cyklu #opartenafaktach jest premierą książki.
„Burka w Nepalu nazywa się sari”, Edyta Stępczak, Znak, Kraków 2018
Edyta Stępczak – dziennikarka i działaczka humanitarna. W Nepalu mieszkała ponad pięć lat, dzięki czemu poznała go od zupełnie innej strony niż turyści czy wspinacze. Współpracowała ze stacjami telewizyjnymi przy produkcji filmów dokumentalnych, a od 2015 roku kieruje własnym projektem humanitarnym Healing Haku, który powołała, by nieść kompleksową pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu i odbudować wioskę Haku.
Prowadzenie: dr Małgorzata Majewska.

 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<