Nuż w bżuhu, czyli narodziny idei

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W ramach obchodów 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Teatr Odwrócony przypomina twórczość polskich futurystów, którzy dzięki wydarzeniom 1918 roku otworzyli kulturę polską na awangardowe tendencje artystyczne.

TYGODŃUWKA FUTURYSTUW

Polscy futuryści – dziś trochę zapomniani, a przecież wywarli na polską kulturę znaczny wpływ. Jako pierwsi mieli odwagę eksperymentować ze słowem, odważnie przekraczali granice nie tylko poetyckie, ale i obyczajowe. Polskiej martyrologii przeciwstawiali fascynację miastem i technologią, byli prekursorami happeningu i performansu, postulowali, by kultura była powszechnie dostępna. Niewielu dziś pamięta, że polski futuryzm narodził się w Krakowie, a do grona jego twórców należeli: Jerzy Jankowski, Bruno Jasieński, Stanisław Młodożeniec, Anatol Stern, Aleksander Wat, Tytus Czyżewski i Adam Ważyk. „W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypominamy twórczość polskich futurystów, którzy dzięki wydarzeniom 1918 roku otworzyli kulturę polską na awangardowe tendencje artystyczne. I to jest interesujące!” – mówi Szymon Budzyk, twórca instalacji teatralnej Nuż w bżuhu, czyli narodziny idei. Premiera odbędzie się 5 listopada na Sławkowskiej 14 – w siedzibie Teatru Odwróconego, która jednocześnie stanie się jego nową nazwą. Idzie nowe!

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

 

udostępnij

więcej

  • 24-44 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.