Krakowska Loża Historii Współczesnej: Wierność

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 17 października 2018, 18:00

Spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej. Rozmowy o książkach i nie tylko, na które zaprasza krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

„Wierność. Kapelani w Powstaniu Warszawskim”
Tym razem będziemy dyskutować o książce Stanisława Zasady „Duch ’44. Siła ponad słabością. Duchowi przywódcy Powstania Warszawskiego”.

Ta książka nie jest głosem w sporze o Powstanie Warszawskie. Ale nie jest też  prostą apologią walki zbrojnej. Owszem, pokazuje postawy księży – kapelanów Powstania, którzy jak ks. Jan Salamucha i o. Michał Czartoryski OP za wierność do końca zapłacili życiem. Ale też pokazuje dylematy żołnierzy Powstania, którzy będąc przeważnie chrześcijanami, widzieli cały tragizm sytuacji, w której przyszło im zabijać.

Najbardziej wyraziście odzwierciedla te duchowe rozterki postać ks. Jana Zieji.  Autor książki przydaje mu miano pacyfisty. Może ta kwalifikacja idzie za daleko; bądź co bądź ks. Zieja towarzyszył żołnierzom, a ci prowadzili walkę z bronią w ręku. Z pewnością jednak miał ks. Zieja świadomość, że ci sami Niemcy, którzy dopuścili się w Polsce, a szczególnie w Warszawie, strasznych czynów, byli ludźmi. I nawoływał do uszanowania ich człowieczeństwa.

Co kazało tym księżom być kapelanami Powstania? Jaka siła pchała ich do wyboru pewnej śmierci, gdy mogli uratować życie? Jaka inna siła kazała im w tej szczególnej sytuacji głosić przykazanie „Miłujcie nieprzyjaciół swoich”?

O tym chcemy rozmawiać na Przystanku Historia.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.