#opartenafaktach: Mateusz Janiszewski „Ortodroma”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 18 października 2018, 18:00

Dlaczego ruszamy do miejsc, które mogą nas zabić? Czego w nich szukamy?

Spotkanie z cyklu #opartenafaktach, tym razem wokół nowej książki laureata nagrody im. Beaty Pawlak – Mateusza Janiszewskiego.

W 1914 roku Ernest Shackleton wyruszył na pokładzie Endurance w podróż, która przeszła do historii. Cel był jasno określony: Antarktyda. Pomimo wysiłków całej załogi statek został uwięziony w lodzie. Od kontynentu dzielił ich dzień żeglugi. Rozpoczął się wyścig o życie w skrajnie nieprzyjaznym, bezlitosnym i wymagającym pustkowiu.
Ponad wiek później inna załoga wyrusza w rejs, by powtórzyć trasę legendarnej wyprawy. Jednym z kapitanów jest Mateusz Janiszewski – lekarz, podróżnik, pisarz. Zaplanowana na wiele miesięcy podróż okazuje się dużo bardziej wymagająca. Nie dla podróżnika. Dla człowieka.

W tym znakomitym reportażu literackim, nawiązującym do najlepszych tekstów podróżniczych, Janiszewski zabiera nas w nieznane. Na wyprawę poza granice ludzkiej wytrzymałości. Do świata, który jest skrajnie nieprzyjazny, ale który – jeśli się na niego otworzymy – nas przeniknie. W swym pojmowaniu bezkresu Janiszewski daje nam doświadczenie iście conradowskie. Dotknięcie tajemnicy.

O autorze:
Mateusz Janiszewski (ur. 1975) – chirurg, pisarz, tłumacz. Jako lekarz pracował m.in. w Timorze Wschodnim i w Tybecie. Publikuje książki i opowiadania pod kilkoma pseudonimami, tłumaczy Williama S. Burroughsa. Podróżnik, do tej pory odwiedził kilkadziesiąt krajów, przepłynął Atlantyk i uczestniczył w rejsach za koło podbiegunowe. Za wydany w 2014 roku reportaż "Dom nad rzeką Loes" otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.