Poczuj Kraków

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Poczuj Kraków to spacery edukacyjne dla młodzieży szlakiem pełnych emocji historii ukrytych w tkance miasta. U podstaw cyklu leży przekonanie, że miasto to nie tylko zimne miejskie mury, place i ulice, lecz także kipiące w nim uczucia i pasje, które tworzą jego historię. Gdzie w Krakowie można spotkać gniew? Gdzie ukrywa się nadzieja? A dokąd uciekła miłość? „Poczuj Kraków” wydobywa na światło dzienne porywające miejskie historie, by nadać im nowy sens i znaczenie. 

Prowadzenie: Grzegorz Szymanowski

23 września, 12.00
Miłość
    
Zwykło się mawiać, że miłość niejedno ma imię… Jedno jest pewne: to uczucie ma potężną moc. Moc, która może zarówno budować, jak i niszczyć. Podczas spaceru przeanalizujemy różne oblicza miłości. Rozpoczniemy na Kazimierzu, przed kościołem św. Katarzyny, gdzie opowiemy o królu, którego romanse omal nie pozbawiły go tronu! Stąd wyruszymy do kościoła św. Idziego, gdzie przybliżymy historię Aleksandra Jagiellończyka i Heleny Moskiewskiej oraz ich wiernej, pełnej poświęceń miłości, która stała się bezpośrednią przyczyną ponad 130-letniej wojny. A na Wawelu opowiemy o miłości nieszczęśliwej… czyli małżeństwie Stefana Batorego i Anny Jagiellonki. Z kolei przed kościołem oo. Franciszkanów dowiemy się o miłości szalonej i zakazanej – ale czy prawdziwej? To tutaj według habsburskiej plotki miały się odbywać romantyczne spotkania Jadwigi i Wilhelma. Przed kościołem Mariackim, w którym miał miejsce ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – powiemy o miłości modnej. Stąd udamy się pod Dom Matejki, gdzie z kolei opowiemy o miłości upartej i trudnej, ale jakże romantycznej. W tym związku uparty i biedny młody artysta zdołał przekonać do małżeństwa miłość swojego życia. Ale potem nie było już tak bajkowo… O tym wszystkim dowiecie się podczas spaceru.

13 października, 12.00
Gniew
 
Gniew to silna emocja, która niestety często bierze górę nad zdrowym rozsądkiem... Podczas spaceru wyruszymy szlakiem wydarzeń, często niekontrolowanych i na ogół nie przynoszących ani chluby, ani korzyści, które rozpaliły spokojne zazwyczaj oblicze miasta. Naszą przygodę rozpoczniemy na Wawelu, a następnie udamy się na Skałkę, gdzie opowiemy, jak gniew króla doprowadził do tragicznej śmierci biskupa Stanisława. A może chcesz wziąć udział w inscenizacji ich konfliktu? O gniewie studentów na mieszczan w 1549 roku opowiemy na placu Wszystkich Świętych. Po drodze, na Rynku, przeniesiemy się w stosunkowo nieodległą przeszłość i opiszemy wybuch gniewu krakowian wobec władz 3 maja 1982 roku. A może przyłączysz się do protestu? Stamtąd wyruszymy na ul. św. Anny, by opowiedzieć o XV-wiecznych rozruchach antyżydowskich, sprowokowanych akcjami krakowskich studentów. Studenci będą też niechlubnymi bohaterami następnego wydarzenia. Na rogu ul. św. Jana i ul. Pijarskiej opowiemy o wybuchu gniewu skierowanego przeciwko krakowskim protestantom i o zamieszkach z roku 1574 i 1575. Zakończymy opowieścią o gniewie krakowskich robotników w 1923 roku przed obeliskiem na Plantach.
Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa

10 listopada, 12.00
Nadzieja

Nadzieja umiera ostatnia… Tak długo, jak rozpala nasze serca i umysły, jesteśmy zdolni podejmować walkę o nasze marzenia. Spacer szlakiem nadziei pokaże, jak z pozoru niemożliwe wydarzenia stały się całkiem realne dzięki ludziom, którzy pielęgnowali nadzieję. Spotkanie zaczniemy na Rynku, gdzie dowiemy się o początkach krakowskich nadziei na niepodległość. Odwiedzimy miejsce, w którym Tadeusz Kościuszko uroczystą przysięgą rozpoczął szlak nadziei. Każdy chętny będzie mógł wcielić się w postać Naczelnika lub zrobić sobie z nim selfie! Zobaczymy miejsce, gdzie w 1809 roku uroczyście witano ks. Józefa Poniatowskiego, który wraz z wojskiem Księstwa Warszawskiego przynosił kolejny powiew nadziei. Odważni będą mieli możliwość wygłoszenia powitalnego przemówienia! Zobaczymy miejsce, gdzie podczas powstania krakowskiego w 1846 roku znajdowała się siedziba sztabu. A może ktoś pragnie zrobić wywiad z Edwardem Dembowskim? Pod Wieżą Ratuszową rozpoczniemy ostatnią drogę do wolności. W tym miejscu, przy nieistniejącym już odwachu, 31 października 1918 roku stanęła pierwsza w wolnej Polsce oficjalna polska warta wojskowa. Spod Wieży Ratuszowej wyruszymy na plac Wszystkich świętych, gdzie wymuszono kapitulację Austriaków, a potem ul. Grodzką i Krakowską w stronę pl. Niepodległości, gdzie wyjaśnimy genezę jego nazwy. 
Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.