Poczuj Kraków

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Poczuj Kraków to spacery edukacyjne dla młodzieży szlakiem pełnych emocji historii ukrytych w tkance miasta. U podstaw cyklu leży przekonanie, że miasto to nie tylko zimne miejskie mury, place i ulice, lecz także kipiące w nim uczucia i pasje, które tworzą jego historię. Gdzie w Krakowie można spotkać gniew? Gdzie ukrywa się nadzieja? A dokąd uciekła miłość? „Poczuj Kraków” wydobywa na światło dzienne porywające miejskie historie, by nadać im nowy sens i znaczenie. 

Prowadzenie: Grzegorz Szymanowski

11 maja
Duma
Dumę bardzo często można pomylić z pychą, co sprawia, że nie jest ona mile widziana. A co, jeśli jest uzasadniona? Dumną Drogę Królewską zna prawie każdy, ale czy Kraków nie ma innych powodów do dumy? Nasz spacer rozpoczniemy przy ul. Pomorskiej 2. Podczas wędrówki postaramy się przekonać, czy dorobek ostatniego stulecia może napawać współczesnych krakowian dumą. Będziemy podziwiać architektoniczny rozmach wspaniałych gmachów AGH i Biblioteki Jagiellońskiej. Zwiedzimy Dom im. Józefa Piłsudskiego wg projektu wybitnego architekta A. Szyszko-Bohusza oraz… nietypowe jak na czas powstania centra spędzania wolnego czasu – park Jordana i halę „Sokoła”. Selfie z dumnymi pozami – wskazane! 
Miejsce zbiórki: ul. Pomorska 2

8 czerwca
Natchnienie 
Czy źródłem natchnienia mogą być szyny? Albo rura? Bo zakole Wisły na pewno tak. Podróż śladami natchnienia zaczniemy pod Celestatem, by sprawdzić, czy tor kolejowy mógł stanowić inspirację. Szlakiem natchnienia poprowadzą nas Teodor Talowski (architekt) i Adam Asnyk (poeta). Po drodze zobaczymy miejsca, z których czerpali natchnienie Stanisław Wyspiański (malarz, poeta, dramaturg), jego kolega Józef Mehoffer, a także ich mistrz Jan Matejko. Trasa obejmie: pl. Matejki, Stary Kleparz, ul. Łobzowską, ul. Batorego, ul. Garncarską i ul. Krupniczą, na której pod numerem 22 zobaczymy absolutnie wyjątkowy dom. Spacer zakończymy na ul. Retoryka nad Wisłą. Odwiedzimy mało znane miejsca, wsłuchując się w echo kopyt zaczarowanej dorożki i szum topoli z ul. Krupniczej. Odpowiemy na pytanie, dlaczego spieszyć trzeba się powoli i co ma wspólnego pająk z żabą.
Miejsce zbiórki: Celestat

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.