Unsound Festival 2018: program filmowy

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 7 października 2018 - piątek, 12 października 2018

Unsound Festival to unikalne wydarzenie artystyczne, przyciągające do Krakowa prowokujących muzyków, filmowców i artystów wizualnych. W ramach festiwalu w dniach 7-12 października zapraszamy na pokazy intrygujących produkcji filmowych, których twórcy przyglądają się najbardziej aktualnym problemom współczesnego świata.

PROGRAM:

7 października
14.00
HOAX_CANULAR | HOAX_CANULAR
reż. Dominic Gagnon, Kanada 2013, 90'
Składający się w całości z materiałów nakręconych przez nastolatków kamerkami internetowymi, Hoax_Canular Dominica Gagnona jest refleksją nad medialnie pompowanym strachem i rozmaitymi strategiami jego przechwycenia, stosowanymi przez młodzież z całego świata. Materiał został skompilowany z siedemdziesięciu godzin filmów nagranych jednego wieczoru, przed zapowiadaną w mediach apokalipsą.

16.00 GEOMANCER + WORLD OF TOMORROW, 88’
GEOMANCER | GEOMANCER
reż. Lawrence Lek, Wielka Brytania 2017, 48'
W przeddzień rozpoczęcia 2065 stulecia w Singapurze, "dorastający" satelita obdarzony sztuczną inteligencją ucieka przed nieuchronnym końcem na Ziemię, gdzie ma nadzieję zostać pierwszym mechanicznym artystą. W zderzeniu ze światem, który ogranicza jego wolność, Geomancer odkrywa swoje militarne pochodzenie. W czasie gdy oś geopolityczna skłania się coraz bardziej na Wschód, a dominujące dotąd modele technologiczne są podważane, Geomancer odkrywa napięcie towarzyszące relacjom człowieka i maszyny.

WORLD OF TOMORROW | WORLD OF TOMORROW
reż. Don Hertzfeldt, USA 2015, 17'
Oscary 2016: nominacja do nagrody dla najlepszej animacji krótkometrażowej
FF Sundance 2015: Nagroda Jury dla najlepszego filmu krótkometrażowego
AFI Fest 2015: Grand Prix
Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego w Annecy 2015: Nagroda Publiczności, Specjalne Wyróżnienie

WORLD OF TOMORROW EPISODE TWO: THE BURDEN OF OTHER PEOPLE'S THOUGHTS
| WORLD OF TOMORROW EPISODE TWO: THE BURDEN OF OTHER PEOPLE'S THOUGHTS
reż. Don Hertzfeldt, USA 2017, 23'
FF Fargo 2018: najlepsza animacja
FF Sundance 2018: nominacja do Nagrody Jury dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Don Hertzfeldt jest twórcą dwóch psychodelicznych animacji o czasie, pamięci i technologii. Pierwsza i druga część World of Tomorrow to wirtuozerskie, krótkometrażowe sci-fi, które zabiera postacie z kresek w podróż ku przyszłości. Główną bohaterką jest mała Emily, której głosu użyczyła bratanica reżysera. Hertzfeldt wykorzystał nagrania spontanicznych wypowiedzi dziewczynki. Na projekcję składa się również wprowadzenie i autorska wersja czołówki („couch gag”) stworzona dla Simpsonów w 2014 roku.

8 października
14.00
DONNA HARAWAY: STORY TELLING FOR EARTHLY SURVIVOR
| DONNA HARAWAY: STORY TELLING FOR EARTHLY SURVIVOR
reż. Fabrizio Terranova, Belgia/Francja/Hiszpania 2016, 90'
Donna Haraway zasłynęła już w latach 80., dzięki swoim tekstom na temat płci, tożsamości i technologii. Dziś jest jedną z czołowych figur w refleksji nad mediatyzacją, cyborgizacją i antropocenem. Jest przy tym niezwykle ciepłą i ujmującą osobowością, angażującą gawędziarą, której życie i twórczość poznać można w tym wnikliwym dokumencie.
16.00 3049 | 3049
reż. Patten, Wielka Brytania 2018, 13'
Krótkometrażówka londyńskiego duetu Patten - utopijna projekcja pozytywnej, kolektywnej przyszłości, która niesie ze sobą pytanie: w jaki sposób dożyjemy do 3049 roku?

OUR NEW PRESIDENT | OUR NEW PRESIDENT
reż. Maxim Pozdorovkin, USA/Rosja 2018, 77'
FF Sundance 2018: Specjalna Nagroda Jury za montaż w filmie dokumentalnym
Traverse City Film Festival 2018: Nagroda Stanley'a Kubricka dla najlepszego dokumentu
Historia wygranej Donalda Trumpa opowiedziana z perspektywy rosyjskiej propagandy. Zarazem przerażający i zabawny, Our New President to satyryczny portret rosyjskiej interwencji w amerykańskie wybory prezydenckie z 2016 roku, ujawniający całe imperium fake newsów oraz taktyki współczesnej wojny informacyjnej.

9 października
14.00
GOING SOUTH | GOING SOUTH
reż. Dominic Gagnon, Szwajcaria 2018, 104'
Druga część tetralogii dotyczącej Internetu w epoce post-prawdy. Wierny swojemu credo kina bez kamer, Dominic Gagnon korzysta wyłącznie ze świata youtuberów, a rezultat jest kuriozalnie pasjonujący. Dając się wciągnąć w absurdy teorii o Płaskiej Ziemi szerzonej przez współczesnych guru, Gagnon wyrusza w podróż z biegunowego centrum Ziemi w kształcie dysku w stronę tropików, zimnych wód wypływających z lodowców prosto w kosmos.

16.00 REBIRTH IS NECESSARY | REBIRTH IS NECESSARY
reż. Jenn Nkiru, USA 2017, 11'
Krótkometrażowa artystyczna eksploracja magii i bogactwa afroamerykańskiej kultury w świecie, w którym naturalne prawa czasu i przestrzeni zostają zawieszone.

MILFORD GRAVES, FULL MANTIS | MILFORD GRAVES, FULL MANTIS
reż. Jake Meginsky, USA 2018, 91'
Oak Clif FF 2018: Nagroda Jury dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu
Sarasota FF 2018: Nagroda Independent Visions dla najlepszego filmu
Pierwszy pełnometrażowy portret nowojorskiego perkusisty Milforda Gravesa, prześwietlający jego wszechstronną kreatywność i nieustającą ciekawość świata. Już we wczesnych latach 60. Graves stał się niemal mityczną postacią w światku muzyki i sztuki freejazzowej. Teoretyk rytmu definiowanego jako impuls emocjonalny bardziej niż mechaniczne powtórzenie, od początku propagował pogląd, że muzyka jest czymś więcej niż tylko formą sztuki.

10 października
14.00
WORLDS OF URSULA K. LE GUIN | WORLDS OF URSULA K. LE GUIN
reż. Arwen Curry, USA/Kanada 2018, 68'
Dokument traktujący o życiu i spuściźnie zmarłej niedawno feministycznej pisarki. Znana ze swoich powieści fantasty i science-fiction, które wytyczały nowe szlaki w literaturze, Le Guin latami znajdowała się na marginesie „respektowalnej” literatury, zanim w końcu została doceniona w głównym nurcie. Laureatka nagród Hugo i Nebula przyznawanych w dziedzinie literatury fantasy, jest twórczynią cykli powieści „Ziemiomorze” i „Ekumena”, w jej pracach wyraźne jest zainteresowanie autorki antropologią kulturową oraz ideą anarchistyczną.

16.00 WELCOME TO SODOM | WELCOME TO SODOM
reż. Florian Weigensamer, Christian Krönes, Austria 2018, 92'
Dokument o wysypisku śmieci w Ghanie, gdzie 250 000 ton elektronicznych odpadów z Zachodu - telefonów komórkowych, telewizorów LCD, notebooków - jest poddawana recyklingowi przez dzieci i dorosłych. Pracownicy wysypiska opowiadają o swoich warunkach życiowych. Okazuje się, że technologiczne obietnice mamią, a niematerialność Internetu jest złudna. Zachód jak śmiecił, tak śmieci.

czwartek, 11 października
14.00
THE HUM | THE HUM
reż. Kristen Gallerneaux, USA 2018, 25'
Nikt nie może "usłyszeć" Szumu, ale wibroakustyczne efekty infradźwięków opisywane są przez osoby, które ich doświadczyły jako coś, co się bardziej "czuje" niż "słyszy".
Na początku 2011 roku Windsor w stanie Ontario wytworzyło swój własny Szum. Przyczyny doszukiwano się na przemian w lokalnej kopalni soli czy niskich falach VLF emitowanych przez fabryki na pobliskiej wyspie.
Oraz spotkanie z reżyserką, Kristen Gallerneaux.

15.30
90 SECONDS IN NORTH KOREA | 90 SECONDS IN NORTH KOREA
reż. Ranko Paukovic, Holandia 2018, 15'
MFF w Sarajewie 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego dokumentu
Żadnych głowic, żołnierzy w oficerkach, ani posągów Wielkiego Wodza - zamiast tego, Ranko Paukovic oferuje poetycką, sugestywną migawkę z codziennego życia w Korei Północnej, kraju rządzonym przez najbardziej paranoiczny i tajemniczy reżim na świecie. To momenty z życia w odizolowanym od świata społeczeństwie uchwycone z ukrycia podczas gdy reżyser udawał turystę.
PEOPLE'S REPUBLIC OF DESIRE | PEOPLE'S REPUBLIC OF DESIRE
reż. Hao Wu, Chiny 2018, 95'
SXSW Film Festival 2018: Nagroda Jury dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego
Documentary Edge Festival 2018: Nagroda DocEdge dla najlepszego reżysera (Hao Wu)
Całe pokolenie wyrosło w epoce mediów społecznościowych, w której relacje w sieci stały się równie ważne jak te zawarte w realnym życiu. W Chinach ten mechanizm przybrał formę ekstremalną. Streaming na żywo stał się najpopularniejszą formą rozrywki w sieci dla milionów ludzi. Dokument Hao Wu zabierze widzów w podróż do tego cyfrowego świata, Wirtualnej Republiki Ludowej.

12 października
16.00
TRANNY FAG | TRANNY FAG
reż. Kiko Goifman, Claudia Priscilla, Brazylia 2018, 75'
MFF w Berlinie 2018: nominacja do nagrody Teddy dla najlepszego filmu dokumentalnego o tematyce LGBT
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Madrycie 2018: Specjalne Wyróżnienie
Bohaterką dokumentu jest Linn Da Quebrada, czarnoskóra transseksualna kobieta, performerka i aktywistka mieszkająca w biednej dzielnicy São Paulo. Jej elektryzujące występy to odważna próba podważenia heteronormatywnego maczyzmu w Brazylii. Film Tranny Fag stanowi fascynujący kontekst dla występu artystki podczas festiwalu Unsound.
Filmy zaprezentowane zostaną w oryginalnych wersjach językowych z angielskimi napisami, bez polskiego tłumaczenia.
Spotkanie z Kristen Gallerneaux odbędzie się w języku angielskim.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.