16. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 18 października 2018 - niedziela, 21 października 2018

Fundacja Autonomia i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zapraszają na 16. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Jak co roku, zostaną pokazane najlepsze filmy dokumentalne z całego świata związane z szeroko pojętymi prawami człowieka. Integralną częścią wydarzenia są prelekcje, spotkania oraz dyskusje z ekspertkami i ekspertami działającymi w obszarze praw człowieka.

Od 2003 r. po warszawskim festiwalu międzynarodowym w grudniu, którego główną organizatorką jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, odbywa się Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W Krakowie organizuje go od początku fundacja Autonomia we współpracy z innymi organizacjami i instytucjami. Krakowska edycja wydarzenia jest miejscem debat oraz sprzyja integracji działających tu prężnie organizacji pozarządowych, pełniąc przy tym ważną funkcję edukacyjną (co roku pokazy są organizowane m.in. dla szkół).

W tym roku głównymi tematami, które będą pojawiać się w prezentowanych filmach są: militaryzm i propaganda; walka o podmiotowość osób z niepełnosprawnościami; związki ekologii z demokracją oraz problematyka związana z aktywizmem w obszarze praw człowieka. Bohater filmu „Walka”, opowiadającego o proteście osób z niepełnosprawnościami wobec polityki boliwijskiego rządu, mówi wprost: „Jestem gotów umrzeć za swoje prawa!”

Festiwal otworzy czeski dokument „Lekcja wojny” w reż. Adéli Komrzý. Jego pokaz w Krakowie jest wyjątkowym zdarzeniem, ponieważ – choć pojawił się w programie głównej, warszawskiej edycji – nie znalazł się wśród propozycji tegorocznej edycji objazdowej festiwalu Watch Docs. Ta błyskotliwa, dokumentalna groteska o powracającym widmie militaryzmu zostanie pokazana w Krakowie dzięki uprzejmości producenta filmu, Czeskiej Telewizji.

Filmy zgromadzone w bloku „Walka o podmiotowość – nic o nas bez nas!” pozwalają spojrzeć na kwestię praw osób z niepełnosprawnościami z różnych perspektyw: zdeterminowanych i gotowych na wszystko aktywistek i aktywistów („Walka” w reż. Daniela Fallshawa i Violety Ayali), matki towarzyszącej pogrążonemu w śpiączce synowi („Wiem, że tam jesteś” w reż. Thoma V. Vander Bekena) czy cierpiącej na porażenie mózgowe Yu, która w poezji odnajduje siłę i wolność („Jeszcze jutro” w reż. Jian Fan). Natomiast w ramach bloku „Ekologia i demokracja” zostaną pokazane filmy zarówno przybliżające kulisy niedawnej akcji w obronie Puszczy Białowieskiej, jak i ukazujące wymiar polityczny i globalny problematyki związanej z ekologią.

Ostatni z bloków jest poświęcony różnym obliczom i obszarom aktywizmu. Na tym swoistym „froncie” walczą ramię w ramię osoby związane m.in. ze środowiskiem prawniczym czy dziennikarskim. Żmudnie, latami, starają się dotrzeć do prawdy – odnaleźć zaginionych, znaleźć i ukarać winnych, udokumentować przestępstwa i zbrodnie (również przy wykorzystaniu nowych technologii). W ramach każdego z bloków wystąpią zaproszeni ekspertki i eksperci.

Główna organizatorka Festiwalu, fundacja Autonomia, jest organizacją pozarządową zajmującą się przede wszystkim edukacją i działalnością społeczną zmierzającą do powstrzymania nietolerancji, dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne lub narodowe, wiek, stopień sprawności i in. Koordynuje polską edycję międzynarodowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Działa na rzecz zmiany społecznych i kulturowych wzorców przypisywanych mężczyznom i kobietom. Wspiera emancypację osób należących do grup marginalizowanych i wykluczanych. Upowszechnia ideę feminizmu, praw człowieka i równości płci.

18 października
PROPAGANDA I MILITARYZM
18.00 Uroczyste otwarcie Festiwalu
18.30 Film otwarcia: Lekcja wojny, reż. Adéla Komrzý, Czechy 2016 (70 min)
19.40 Dyskusja z udziałem zaproszonych Osób
20.30 Polonez, reż. Agnieszka Elbanowska, Polska 2016 (17 min)
           Leninopad, reż. Svitlana Shymko, Ukraina 2017 (12 min)
21.10 Mocniejsze od kul, reż. Maryam Ebrahimi, Szwecja 2017 (75 min)

19 października
WALKA O PODMIOTOWOŚĆ – NIC O NAS BEZ NAS!
18.00 Wprowadzenie do bloku
18.10 Walka, reż. Daniel Fallshaw, Violeta Ayala, Boliwia 2017 (30 min)
18:45 Jeszcze jutro, reż. Jian Fan, Chiny 2016 (88 min)
20.15 Dyskusja z udziałem zaproszonych Osób
21.00 Gruba, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska 2017 (65 min)

20 października
WALKA O PODMIOTOWOŚĆ – NIC O NAS BEZ NAS!
13.30 Wiem, że tam jesteś, reż. Thom M Vander Beken, Belgia / Holandia 2017 (92 min)
15.15 Artykuł 18, reż. Bartosz Staszewski, Polska 2017 (75 min)                                         

EKOLOGIA A DEMOKRACJA
16.40 Puszcza Białowieska. Jesteśmy, reż. Robert Kowalski, Polska 2017 (50 min)
Zostaw ją!, reż. Rudolf Robak, Polska 2017 (28 min)
18:00 Dyskusja z udziałem zaproszonych osób
19.00 Strażnicy ziemi, reż. Filip Antoni Malinowski, Austria / Niemcy 2017 (85 min)
NA FRONCIE WALKI O PRAWA CZŁOWIEKA
20.30 Ryzyko, reż. Laura Poitras, USA 2016 (92 min)

21 października
NA FRONCIE WALKI O PRAWA CZŁOWIEKA
12.00 Kambodżańska wiosna, reż. Wielka Brytania / Irlandia / Kambodża 2017 (127 min)
14.20 LA 92, reż. Dan Lindsay, TJ Martin, USA 2017 (114 min)
16.30 Detektywi prawdy, reż. Anja Reiss, Niemcy 2017 (86 min)
18.10 Armia Gideona, reż. Dawn Porter, USA 2013 (96 min)
19.50 Dyskusja z udziałem zaproszonych osób. Zakończenie Festiwalu.
20.50 Film zamknięcia: Syryjscy zaginieni. Sprawa Asada, reż. Sara Afshar, Wielka Brytania 2017 (50 min)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.