52. Dni Muzyki Organowej – prolog

Festiwale muzyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 22 września 2018, 20:00

Niezwykłe brzmienia organów Hammonda, koncerty symfoniczne, solowe, kameralne i oratoryjne w wyjątkowych interpretacjach czołówki polskich i europejskich artystów – już niebawem rozpocznie się 52. edycja festiwalu Dni Muzyki Organowej w Krakowie (28 września – 6 października). A prolog festiwalu już 22 września w Cricotece!

Międzynarodowy festiwal Dni Muzyki Organowej w Krakowie to nie tylko najstarszy festiwal muzyczny Krakowa, ale jeden z najbardziej opiniotwórczych festiwali organowych w tej części Europy. Na przestrzeni przeszło 50 lat festiwal gościł najwybitniejsze osobistości polskiej i światowej kultury, wśród których tylko w ostatnich latach znaleźli się m.in. Massimiliano Caldi, Lorenzo Ghielmi, Joachim Grubich, Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak, David Titterington, Antoni Wit. Znakomitym solistom towarzyszyły orkiestry i chóry m.in. Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Narodowego Forum Muzyki, Capelli Cracoviensis oraz szereg zespołów kameralnych wokalnych i instrumentalnych.

Koncert-prolog 52. Dni Muzyki Organowej w Krakowie rozpocznie się o godzinie 20.00 w sobotę 22 września w Cricotece. Jego bohaterem będzie wybitny organista i kompozytor Dariusz Przybylski – autor oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych kompozycję studiował u prof. Marcina Błażewicza, prof. Yorka Höllera i prof. Wolfganga Rihma, zaś grę na organach u prof. Andrzeja Chorosińskiego i prof. Johannesa Gefferta. W roku 2010 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie wykłada. Prowadził wykłady gościnne w Rzymie, Stambule, Moskwie i Korei Południowej. Za album „Already It is Dusk” otrzymał Nagrodę Fryderyk 2018.

Podczas festiwalowego koncertu w Cricotece zabrzmią m.in. dzieła Johanna Sebastiana Bacha i hiszpańskiego twórcy epoki baroku Juana Bautisty José Cabanillesa. Wpisując się w festiwalowy nurt „organ underground” Dariusz Przybylski wykona ten repertuar na organach Hammonda, kojarzonych dotąd głównie z muzyką rozrywkową.

22 września 2018, 20.00
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Prolog

Dariusz Przybylski – organy Hammonda 

Juan Bautista José Cabanilles (1644-1712) Battaglia
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Allemande, Sarabande, Loure z V Suity francuskiej G-dur BWV 816
Dariusz Przybylski (*1984) improwizacje do Spectrogramów M. Jurkowskiego-Lukasa

Na koncert do Cricoteki wstęp wolny! Obowiązują zapisy: fundacja@arsorgani.pl

Dni Muzyki Organowej w Krakowie potrwają do 6 października. W programie festiwalu znajdą się ponadto występy tak wybitnych artystów jak Andrzej Białko z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Krakowskiej pod batutą maestro Alexandra Humali, wybitny flecista Łukasz Długosz w duecie z Romanem Peruckim, Józef Serafin, Krzysztof Lukas i Arkadiusz Bialic. Festiwal zamknie klamrą występ tria w składzie Jan Jakub Monowid (kontratenor), Leszek Lorent (perkusja) oraz Dariusz Przybylski (organy Hammonda), w którego wykonaniu zabrzmią dzieła takich kompozytorów jak Arvo Pärt, Guillaume Dufay, John Cage, Henry Purcell oraz Eunho Chang i Dariusz Przybylski.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.