Il dolce tormento

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 15 września 2018, 19:30

Fundacji inCanto rozpoczyna nowy sezon działalności zaczynamy koncertowo: od występu słowackiego zespołu Le Nuove Musiche. Tworzą go muzycy wykonujący muzykę dawną na instrumentach z epoki, którzy kształcili się w głównych europejskich centrach wykonawstwa historycznie poinformowanego, takich jak Hochschule für Künste w Bremie czy Królewskie Konserwatorium w Hadze.

Po krótkiej przerwie chcemy przypomnieć się naszym przyjaciołom i krakowskiej publiczności. Dlatego zaprosiliśmy artystów, którzy tym razem opowiedzą o miłości – nie będzie to muzyka sakralna – chcemy tym koncertem podziękować za festiwal Musica Divina i zaprosić do śledzenia naszych dalszych kroków. – mówi Łukasz Serwiński, prezes Fundacji inCanto.

W programie, który usłyszymy w Krakowie, zatytułowanym Il dolce tormento artyści Le Nuove Musiche zaprezentują pieśni miłosne i madrygały włoskich mistrzów wczesnego baroku, m.in. Sigismondo d’India, Claudia Monteverdiego, Giovanniego Girolama Kapsbergera i Tarquinia Meruli.

Zainteresowania zespołu Le Nuove Musiche skupiają się głównie na wczesnobarokowej muzyce włoskiej, muzyce przełomu renesansu i baroku. Stąd nazwa zespołu – Nowa Muzyka – zaczerpnięta z traktatu Giulio Cacciniego z 1602 roku, który jest wykładnią nowego stylu, monodii akompaniowanej. Na swoich koncertach artyści prezentują utwory mało znanych, a zasługujących na uwagę kompozytorów takich jak Sigismondo d’India, Giovanni Girolamo Kapsperger, Domenico Mazzochi i in.

Podstawowy skład zespołu to sopran, skrzypce barokowe, viola da gamba oraz teorba. W zależności od potrzeb repertuarowych zespół poszerza swój skład o inne instrumenty, takie jak harfa, gitara barokowa czy flet prosty. Le Nuove Musiche koncertuje głównie na Słowacji, w Niemczech i w Polsce. Muzycy współpracują również z innymi zespołami muzyki dawnej jak Il Cuore barocco, Musica aeterna, Solamente naturali czy Bremer Ratsmuziker. Kierownikiem artystycznym Le Nuove Musiche jest lutnista Jakub Mitrík.

Le Nuove Musiche
Hilda Gulyás – sopran

Adam Szendrei – skrzypce barokowe
Mateusz Kowalski – viola da gamba
Jakub Mitrík – teorba/chittarone

Koncert organizowany we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Słowacji w Krakowie.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.