Czas w literaturze, czas w filozofii, czas w nauce

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W ramach cyklu odbędzie się min. spotkanie z Filipem Springerem, Teresą Worowską, panele dyskusyjne w oparciu o twórczość Jamesa Joyce'a oraz Thomasa Manna, wykłady filozoficzne Radosława Strzeleckiego oraz wykłady naukowe.
Poruszymy zagadnienie czasu z wielu perspektyw literackich oraz naukowych. Spróbujemy nazwać czas rzeczywisty, pobudzić strumienie świadomości a także postawimy pytanie - jak umysł przetwarza czas? – zapraszają organizatorzy.

23 października, 18.00
Skąd życie wie która godzina? – wykład naukowy dr Szymona Drobniaka.
Czas wydaje nam się uniwersalną, niekwestionowaną cechą rzeczywistości -ale gdy przychodzi do jego mierzenia, polegamy nie na bezpośrednim pomiarze, tylko na rytmicznych procesach, które pozwalają nam ocenić jego upływ. Organizmy żywe z całą pewnością postrzegają czas - tylko jak to robią? Czy dysponują swoimi biologicznymi analogami zegarów, czy może wykorzystują świat zewnętrzny jako swego rodzaju Zeitgeber („dawcę czasu”)? W czasie wykładu przyjrzymy się całej gamie sposobów za pomocą których życie mierzy czas, od czasomierzy wbudowanych w organizm i opartych na prostych reakcjach chemicznych, aż do zaawansowanych systemów integrujących wiele zewnętrznych bodźców w spójną miarę upływu czasu.
Dr Szymon Drobniak jest biologiem ewolucyjnym. Pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney.

7 listopada, 18.00

Spotkanie z Małgorzatą Łukasiewicz
prowadzenie: Marcin Wilk

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.