„Chłopak z pianinem”. Spotkanie z Ewą Sułek

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 29 sierpnia 2018, 18:00

Spotkanie z Ewą Sułek, autorką właśnie ukazującej się książki "Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie" Wydawnictwa PWN. Rozmowę poprowadzi Łukasz Kołtuniak.

Od listopada 2013 do lutego 2014 roku na Ukrainie trwały protesty, które przerodziły się w rewolucję zwaną Euromajdanem, a następnie w trwającą do dziś wojnę hybrydową w Donbasie. Protestom od początku towarzyszyły działania artystyczne. Ewa Sułek pokazuje, że wydarzenia na Majdanie Niezależności nie tylko wpłynęły na politykę, lecz także miały kolosalne znaczenie dla kultury. Autorka przybliża polskim czytelnikom sztukę ukraińską, pokazuje zjawiska i prądy myślowe, które są dziś ważne na Ukrainie, a które pozwalają zrozumieć panujące tam nastroje społeczne w trudnym okresie przemian politycznych.

Jest to prawdopodobnie pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka, z której można poznać współczesną scenę artystyczną Ukrainy w jej najciekawszych przejawach. Dzięki książce możemy dowiedzieć się nie tylko jak silny wpływ na współczesnych artystów ukraińskich miały masowe protesty na Majdanie Niezależności, aneksja Krymu przez Rosję i wojna w Donbasie, ale również o ich reakcji na politykę nowych władz Ukrainy – szczególnie politykę historyczną i tzw. dekomunizację. Waldemar Tatarczuk

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.