„Kantata Polska” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka w ICE Kraków

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 11 października 2018, 19:00

O wyzwoleniu inaczej

Ojczyzna, wolność i naród to pojęcia przesiąknięte znaczeniami, ale i abstrakcyjne. Co jednak, gdy fakty historyczne wzbogacić o odniesienia do współczesności, a w wielką politykę wpleść relacje damsko-męskie? Na taki zabieg zdecydowali się Piotr Rubik (muzyka) i Zbigniew Książek (słowa), autorzy Kantaty Polskiej.

Pierwszym hitem w dorobku Rubika był Dotyk zaśpiewany przez Edytę Górniak, jednak to właśnie współpraca z Książkiem przy pokrytych diamentem płytach Tu es Petrus (z utworem Niech mówią, że to nie jest miłość) i Psałterz Wrześniowy przyniosła kompozytorowi ogólnopolską popularność. W 2007 roku artyści ponownie połączyli siły, pisząc kantatę Zakochani w Krakowie, przygotowaną z okazji obchodów 750-lecia lokacji miasta, w 2011 roku stworzyli natomiast album Opisanie świata. A ich najnowsze wspólne dzieło poznamy 11 października w ICE Kraków. W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przyjrzymy się Polsce w tym przełomowym momencie. Narrator Jakub Wieczorek przybliży rozterki czołowych postaci krajowego życia publicznego – Józefa Piłsudskiego, Władysława Sikorskiego czy Tadeusza Boya-Żeleńskiego – za pośrednictwem ich prywatnej korespondencji z żonami i przyjaciółkami. W utworze nie zabraknie cytatów z tradycyjnych pieśni ludowych (Dziewczyna i chłopak, Gaiczek zielony pięknie przystrojony, Zielony mosteczek, Piękno i miłość), które twórcy uzupełnili o fragmenty dotyczące współczesności. Kantatę, prezentowaną w całości po raz pierwszy, wykona Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry z towarzyszeniem Wrocławskiego Chóru Akademickiego pod kierunkiem Alana Urbanka. W ICE Kraków usłyszymy też solistów: Zofię Nowakowską, Martę Moszczyńską, Olivię Wieczorek, Michała Gasza i Marcina Januszkiewicza. (Bartosz Suchecki, „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.