XLIII Festiwal Muzyka w Starym Krakowie

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 15 sierpnia 2018 - piątek, 31 sierpnia 2018

Wybitni instrumentaliści, zachwycająca kameralistyka, świetne grupy wokalne, znakomite interpretacje, niecodzienny repertuar, a w tle najpiękniejsze zabytki naszego miasta… Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” ma długą i ugruntowaną renomę, która nie wzięła się znikąd. Rozpieszczał publiczność w czasach, gdy w Polsce dostęp do światowej kultury był mocno ograniczony, nie przestaje zachwycać i dziś, kiedy świetne imprezy i wielkie nazwiska stały się niemal (i na nasze szczęście!) codziennością. Podczas 43. edycji spotykamy się zgodnie z tradycją: w starym Krakowie w dniach 15-31 sierpnia.

Zabłysną
Dwa nazwiska: Grigorij Sokołow i Steven Isserlis. Można prowadzić długie dysputy, na którym miejscu w rankingach – każdy w swojej dziedzinie – znaleźliby się obaj panowie, nikt jednak nie zaprzeczy, że mamy do czynienia z gwiazdami światowej pianistyki i wiolonczelistyki.
Bilety na koncerty Grigorija Sokołowa – w opinii wielu najwybitniejszego obecnie mistrza fortepianu – na całym świecie rozchodzą się w tempie prestissimo. Zasługą festiwalu jest, że w Krakowie możemy regularnie słuchać jego eleganckich, a zarazem poetyckich wykonań – od kilku dobrych lat recitale rosyjskiego pianisty inaugurują „Muzykę w Starym Krakowie”. Aby zwyczajowi stało się zadość, Sokołow wystąpi 15 sierpnia w Filharmonii Krakowskiej, gdzie zaprezentuje wybór sonat Haydna i 4 Impromptus Schuberta.
Podobno trwało to ponad dekadę, zanim kariera Stevena Isserlisa ruszyła z miejsca. Artysta zarzeka się, że w latach po ukończeniu studiów nabawił się śnieżnej ślepoty od… wpatrywania się w swój pusty kalendarz koncertowy. Trudno w to uwierzyć, słuchając intensywnej i emocjonalnej gry tego wirtuoza wiolonczeli oklaskiwanego dziś w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Steven Isserlis – zapadający w pamięć dzięki miękkiemu brzmieniu instrumentu Stradivariusa i charakterystycznej fryzurze – ze swego szerokiego repertuaru dla krakowskiej publiczności wybrał m.in. solową III Suitę Bacha i Sonatę a-moll Francka, którą wykona z pianistą Ya-Fei Chuangiem (17 sierpnia, Filharmonia Krakowska).

Mistrzowie głosu
„Muzyka w Starym Krakowie” będzie miała także swoją wyborną wokalną odsłonę. Zaproszenie na festiwal przyjął ponownie Joel Frederiksen, który basem profondo i grą na arcylutni odda atmosferę i dźwięki XVII-wiecznego Rzymu. W kompozycjach Carissimiego, Frescobaldiego i innych mistrzów z Wiecznego Miasta wspomoże go lutnista i teorbista Axel Wolf (29 sierpnia, kościół św. Marcina).
W Kopalni Soli Wieliczka 23 sierpnia wystąpi zespół Amarcord, który współtworzą byli członkowie chóru chłopięcego przy kościele św. Tomasza w Lipsku (tak, tego samego, którym przed wiekami kierował Bach). Śpiewają wszystko – od średniowiecznych chorałów po soul i jazz – na pięć głosów męskich a cappella. I robią to doskonale, o czym świadczą przyznane im nagrody (m.in. dwukrotnie ECHO Klassik). Amarcord zaprezentuje program złożony z renesansowych kompozycji, naśladujący układ części mszy. Obok dzieł takich sław jak Desprez czy Ockeghem zabrzmią też – tu ukłon zespołu w naszą, polską stronę – motet Rorate coeli Marcina Paligona napisany dla śpiewaków wawelskiej katedry czy wyjątki z XVI-wiecznej anonimowej Missa sine nomine.
Muzykę sakralną, wywodzącą się tym razem z Kościoła wschodniego, przywiezie do Krakowa z dalekiego Krasnojarska chór „Tiebie pojem” pod batutą Konstantina Jakobsona. W ich programie, który zabrzmi 19 sierpnia w kościele oo. Franciszkanów, usłyszymy zarówno tradycyjne śpiewy cerkiewne, jak i kompozycje Czajkowskiego, Rachmaninowa czy Bortnianskiego.
Do jeszcze innej tradycji pieśni o religijnym charakterze sięga The Golden Gate Quartet. Amerykański zespół został założony w 1934 roku (jeszcze zanim w San Francisco został otwarty słynny most!) i działa nieprzerwanie do dziś, śpiewając głównie repertuar gospel i spirituals. Down by the Riverside, When the Saints Go Marching In, Go, Tell It on the Mountain, Swing Low, Sweet Chariot… i jeszcze wiele innych zabrzmi 25 sierpnia w kościele oo. Franciszkanów. Oh, Happy Day!

Bogactwo
A to przecież jeszcze nie wszyscy goście festiwalu (ba, nie dotarliśmy nawet do połowy tej świetnej listy…). Po raz kolejny z wizytą przyjedzie orkiestra Wirtuozi Lwowa – w koncercie pod batutą Stanisława Gałońskiego, pomysłodawcy i dyrektora artystycznego „Muzyki w Starym Krakowie”, wraz z Collegium Zieleński, Królewskimi Rorantystami i chórem Gloria zaprezentuje najpiękniejsze zabytki polskiej literatury muzycznej: Bogurodzicę, hymn Gaude Mater Polonia czy Completorium Gorczyckiego (16 sierpnia, kościół Bożego Ciała). Praskie Collegium Marianum dowodzone przez flecistkę Janę Semerádovą będzie śmiało nawigować w Bitwach morskich, czyli w koncercie dzieł czeskich (!) kompozytorów sławiących starcia flot pod Trafalgarem czy Kamperduin (26 sierpnia, dziedziniec Collegium Maius). W synagodze Tempel 27 sierpnia w podwójnej roli solisty i prowadzącego orkiestrę Sinfonietta Cracovia wystąpi Michael Martin Kofler, pierwszy flecista Filharmonii Monachijskiej, w kościele ss. Norbertanek 24 sierpnia zagra zaś nasz najlepszy wirtuoz tego instrumentu Łukasz Długosz z żoną Agatą, także flecistką, i klawesynistą Markiem Toporowskim. Aerofony królować będą także 22 sierpnia – na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego w XX-wiecznym repertuarze usłyszymy saksofonistę Pawła Gusnara i Krakowski Kwintet Dęty.

Jubileusz
Finał festiwalu zaakcentuje ważną rocznicę: 31 sierpnia w kościele św. Katarzyny zespół Collegium Zieleński i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej przypomną dzieła Krzysztofa Pendereckiego, m.in. Agnus Dei z Polskiego Requiem, Sanctus. Benedictus z Missa brevis, O gloriosa Virginum czy Koncert na wiolonczelę (z Bartoszem Koziakiem w roli solisty). Koncert poprowadzi Maciej Tworek, jeden z najlepszych interpretatorów dzieł polskiego kompozytora świętującego w tym roku 85-lecie urodzin.

Podczas „Muzyki w Starym Krakowie” posłuchamy jeszcze pieśni polskich, rosyjskich i argentyńskich (Joanna Freszel), dwóch klawesynów (Elżbieta Stefańska i Mariko Kato), gitary (Piotr Przedbora) i organów (Michał Białko), a także Młodych talentów… Wszystkiego wyliczyć nie sposób, trzeba za to koniecznie posłuchać! (Brabara Skowrońska)

15 sierpnia 2018, 19.30
Filharmonia Krakowska

Grigorij Sokołow (fortepian)

J. Haydn Sonata nr 32 op. 53 nr 4 g-moll, Sonata nr 47 op.14 nr 6 h-moll, Sonata nr 49 op. 30 nr 2 cis-moll
F. Schubert 4 Impromptus op. posth. 142

Bilety: 45-100 zł

16 sierpnia 2018, 20.15
Kościół Bożego Ciała

Collegium Zieleński
Królewscy Rorantyści
Chór Gloria
Wirtuozi Lwowa
Stanisław Gałoński (dyrygent)

Bogurodzica
M. Dylecki Woskresienski kanon
G.G. Gorczycki Completorium
Wincenty z Kielczy Gaude Mater Polonia
Bilety: 40/30/20 zł

17 sierpnia 2018, 19.30
Filharmonia Krakowska

Steven Isserlis (wiolonczela)
Ya-Fei Chuang (fortepian)

J.S. Bach III Suita C-dur BWV 1009
B. Martinů Sonata nr 1
R. Schumann Fantasiestücke op. 73
C. Franck Sonata a-moll

Bilety: 45-100 zł

18 sierpnia 2018, 17.00
Aula Florianka

Młode talenty

Appasionato Piano Duo
Trio Fortepianowe

I.J. Paderewski Album tatrzańskie op. 12
W.A. Mozart Sonata D-dur KV 381/123a
C. Debussy Petite suite
F. Poulenc Sonata piano à quatre mains

Bilety: 10 zł

18 sierpnia 2018, 19.30
Galeria w Sukiennicach

Elżbieta Stefańska, Mariko Kato (klawesyny)
F. Couperin 2 Musettes
J.S. Bach Koncert C-dur na dwa klawesyny BWV 1061
W.F. Bach Sonata F-dur na dwa klawesyny F.10
M. Clementi Sonata B-dur na dwa klawesyny op. 1 bis
W.A. Mozart Sonata D-dur na dwa klawesyny KV 448/375a

Bilety: 50/40/30 zł

19 sierpnia 2018, 17.00
Aula Florianka

Młode talenty

Lidia Sosnowska (sopran)
Piotr Jaworski (fortepian)

w programie: F. Schubert, K. Szymanowski

Bilety: 10 zł

19 sierpnia 2018, 20.15
Kościół oo. Franciszkanów

Chór „Tiebie pojem”
Konstantin Jakobson (dyrygent)

w programie: A. Kisielew, P. Czajkowski, S. Rachmaninow, A. Labinski, P. Czesnokow, D. Bortnianski, tradycyjna muzyka cerkiewna

Bilety: 50/40/30 zł

20 sierpnia 2018, 19.30
Aula Florianka

Joanna Freszel (sopran)
Bartłomiej Kominek (fortepian)

F. Chopin Piosnka litewska, Życzenie, Moja pieszczotka
W. Żeleński Łzy, Wierzba, Słowiczku mój
S. Rachmaninow Zdies haraszo, Nie poj krasavica, Sen
C. Debussy Mandoline, C‘est l‘extase, Gwiezdna noc
I.J. Paderewski Gdy ostatnia róża zwiędła, Nagiere
A. Ginastera Cinco canciones populares argentinas, Chacarera, Triste, Zamba, Arrorro, Gato
B. Britten Royauté, Marine, Phrase, Depart
S. Zamuszko Kot, Drób, Krowa, Świnia, Żmija

Bilety: 40/30/20 zł

21 sierpnia 2018, 19.30
Kościół NSPJ oo. Jezuitów

Wirtuozi Lwowa
Serhij Burko (dyrygent)

M. Skoryk Trzy fantazje, Partita nr 6
A. Kos-Anatolski Passacaglia
M. Kołessa Suita „W horach”
W. Kamiński Bogurodzica
O. Kozarenko Sinfonia estravaganza

Bilety: 40/30/20 zł

22 sierpnia 2018, 19.30
Collegium Nowodworskiego
dziedziniec

Paweł Gusnar (saksofon)
Krakowski Kwintet Dęty

A. von Zemlinsky Humoreske
P. Łukaszewski Wind Quartet
A. Malawski Żywioły Tatr (Morskie Oko)
K. Dębski Cantabile in h
M. Arnold Three Shanties
F. Farkas Maschere
D. Milhaud Scaramouche

Bilety: 50/40/30 zł

23 sierpnia 2018, 21.00
Kopalnia Soli Wieliczka

Amarcord

Chorał Introitus: RESURREXI, ET ADHUC TECUM SUM
Marcin Paligon (ok. 1560 – ok. 1620) Introitus RORATE CAELI
Pierre de la Rue (ok. 1452-1518) KYRIE z Missa Pascale
Anonim polski (XVI w.?) GLORIA z Missa sine nomine
Chorał Graduale: HAEC DIES, QUAM FECIT DOMINUS
Antoine Brumel (ok. 1460 – ok. 1520) REGINA CAELI
Wipo z Burgundii  (ok. 995-1050) Sekwencja VICTIMAE PASCHALI LAUDES
Josquin des Préz (ok. 1440-1521) VICTIMAE PASCHALI LAUDES (sekwencja na Wielkanoc, ok. 1480)
Jehan Ockeghem (ok. 1410-1497) CREDO z Kyrie Gloria Credo à5
Chorał Offertorium: TERRA TREMUIT
Anonim polski (XVI w.?) SANCTUS z Missa sine nomine
Chorał PATER NOSTER
Anonim polski (XVI w.?) AGNUS DEI z Missa sine nomine
Chorał Communio: PASCHA NOSTRUM IN LOCO DEO GRATIAS
Loyset Compère (ok. 1445-1518) DA PACEM, DOMINE z Missa de D.N.J.C.
Josquin des Préz NYMPHES DES BOIS – LA DÉPLORATION SUR LA MORT DE JEHAN OCKEGHEM

Bilety: 60/50/40 zł

24 sierpnia 2018, 19.30
Kościół ss. Norbertanek

Łukasz Długosz, Agata Długosz (flety)
Marek Toporowski (klawesyn)

G.P. Telemann Trio sonata C-dur (Der getreue Musikmeister)
G.F. Handel Chaconne G-dur HWV 435
J.S. Bach Trio sonata (Musikalisches Opfer)
A. Vivaldi Sonata g-moll

Bilety: 40/30/20 zł

25 sierpnia 2018, 19.30
Kościół św. Katarzyny

The Golden Gate Quartet

w programie pieśni gospel i spirituals

Bilety: 100/80/60 zł

26 sierpnia 2018, 19.30
Collegium Maius UJ
dziedziniec
Bitwy morskie

Collegium Marianum

J.Ch.F. Bach Sonata e-moll
J.A. Benda Sonata in G
V. Jírovec Trio in D nr 6 op. 6
J. Haydn Trio fortepianowe D-dur Hob XV:16, Sailor’s Song Hob. XXVIa:31
J.K. Vaňhal Grand combat naval de Trafalgar et Mort de Nelson
J.L. Dusík Combat naval

Bilety: 50/40/30 zł

27 sierpnia 2018, 19.30
Synagoga Tempel

Michael Martin Kofler (flet, dyrygent)
Sinfonietta Cracovia

W.A. Mozart Divertimento D-dur KV 136, Koncert fletowy G-dur KV 313
C. Stamitz Koncert fletowy G-dur op. 29
F. Schubert Symfonia B-dur

Bilety: 60/50/40 zł

28 sierpnia 2018, 19.30
Stara Synagoga

Piotr Przedbora (gitara)

Anonim Testament Amelii (opr. Piotr Przedbora)
A. Vivaldi/J.S. Bach Koncert D-dur BWV 972 (opr. Judicaël Perroy)
F. Sor Introdukcja i wariacje na temat Mozarta op. 9
J.K. Mertz Elegie
G. Regondi Air varié de l’opera de Bellini „I Capuleti e i Montecchi”
A. Piazzolla Invierno porteno (Las cuatro estaciones portenas, opr. Sergio Assad)
I. Albéniz I Suite espanola op. 47 (Sevilla)

Bilety: 50/40/30 zł

29 sierpnia 2018, 19.30
Kościół św. Marcina
Battaglia – Walka między siłami niebiańskimi i ziemskimi

Joel Frederiksen (basso profondo, arcylutnia)
Axel Wolf (teorba, lutnia)

G. Romano Caccini Dalla porta d’oriente
G. Kapsberger Toccata V, Pietá, pietá di chi sì more, Toccata i corrente na lutnię
A. Falconieri Armilla ingrata
G.G. Frescobaldi Donna siam rei di morte
G. Kapsberger Battaglia na teorban
G. Romano Caccini Chi mi confort’ahimé
G. Kapsberger Avrilla mia, Canario na teorban
G. Puliaschi Locar sopra gl’abissi
G. Zamboni Romano VI Sonata na lutnię g-moll
G. Carissimi Lucifer
G. Kapsberger Toccatta prima na teorban
G.F. Sances O vos omnes

Bilety: 50/40/30 zł

30 sierpnia 2018, 20.15
Kościół oo. Bernardynów

Michał Białko (organy)

D. Buxtehude Preludium C-dur BuxWV 136
J.S. Bach Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 663, Koncert C-dur BWV 594
J. Brahms Elf Choralvorspiele op. 122 (wybór)
F. Mendelssohn Sonata d-moll op. 65 nr 6
M. Reger Fantazja i fuga d-moll op. 135b

wstęp wolny

31 sierpnia 2018, 19.30
Kościół św. Katarzyny

Bartosz Koziak (wiolonczela)
Collegium Zieleński
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Maciej Tworek (dyrygent)

K. Penderecki Agnus Dei (Polskie Requiem), Psalm XXX (Psalmy Dawida), Sanctus. Benedictus (Missa brevis), O gloriosa Virginum, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę kameralną, Sinfonietta per archi

Bilety: 80/60/40 zł

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.