Imieniny św. Krzysztofa 2018

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 22 lipca 2018, 10:00

Święto oddziału Pałac Krzysztofory w tym roku nawiązuje do historii pałacu w XIX wieku. W pierwszej połowie tego stulecia rodziny arystokratyczne, zjeżdżały do miasta zazwyczaj w okresie zimowym. Na czas wynajmowały dla siebie domy i mieszkania. Pałac Krzysztofory, należący w tym okresie do Jacka Kluszewskiego, był użytkowany m. in. przez rodzinę książąt Lubomirskich, która organizowała tu bale dla przebywającego w Krakowie ziemiaństwa. Dlatego głównym wątkiem tegorocznego programu będzie życie salonowe w dziewiętnastowiecznym Krakowie.

Podczas święta oddziału przeniesiemy się na moment również poza mury pałacu i poznamy opowieść dotyczącą figury znajdującej się kiedyś na fasadzie Krzysztoforów. Stanowiłoby to punkt wyjścia do spaceru, w trakcie którego poznamy historię tych kamienic, których nazwy wywodzą się od rzeźb umieszczonych w narożnikach lub fasadach.

Najmłodsi uczestnicy oprócz udziałów w warsztatach będą mogli wykazać swoje umiejętności w przygotowaniu oraz realizacji teatralnego przedstawienia wykonanego przy pomocy gry światła i cienia, a także własnoręcznie wyciętych figurek ukazujących postacie bohaterów krakowskich legend.

PROGRAM:
DLA DZIECI

Sala edukacyjna
10.00, 11.30 Plecaczek pełen skarbów 
Uczestnicy zajęć własnoręcznie ozdobią lniane plecaczki na wakacyjne skarby. Rysunki, wykonane specjalnymi, niespieralnymi pastelami lub pisakami, tematyką mają nawiązywać do Imienin św. Krzysztofa. Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat (maksymalnie 20 osób) Prowadzenie: pracownia artystyczna Mali Twórcy Rezerwacja miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@mhk.pl)
Sala audytoryjna Kupferhaus
13.00–14.30Laboratorium Teatru Cieni Krzysztofora, czyli tworzymy legendy w cieniach.  Krzysztofor jako gospodarz dnia zaprasza dzieci i ich rodziców do laboratorium cieni, by wspólnie odtworzyć krakowskie legendy: o Panu Twardowskim, Krzysztoforze, gołębiach  i wieżach kościoła Mariackiego.  Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat  Realizacja: Teatr Otwarty 

DLA DOROSŁYCH
16.00
– oprowadzenie z przewodnikiem po wystawie stałej Cyberteka – Kraków czas  i przestrzeń.  
17.00 Szlakiem godeł krakowskich kamienic 
Spacer, w trakcie którego poznamy historię najciekawszych kamienic znajdujących się przy Rynku krakowskim. Uczestnicy dowiedzą się, skąd się wziął zwyczaj ustawiania rzeźb w dawnych kamienicach.  Prowadzenie: dr Walery Bubień (MHK) Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory  
Sala audytoryjna Sala audytoryjna Kupferhaus
18.00 spotkanie z publicystą Krzysztofem Jakubowskim. Tematem rozmowy będzie życie towarzyskie w XIX-wiecznym Krakowie.  Prowadzenie: Marcin Baran (MHK)   
19.00 Czas na bal! Kilka barwnych opowieści o strojach balowych w XIX-wiecznym Krakowie 
Pokaz XIX-wiecznych tańców balowych (kontredanse, kadryle, jak również rodzime polonezy i mazury) tańczonych na salonach w całej Europie.  Prowadzenie: dr Maria Molenda oraz Zespół Tańca „Kontredans” działający w ramach Szkoły Tańca Jane Austen  

Imieninowe bonusy:
– bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń 
– pierwsze trzy osoby o imieniu Krzysztof, które wezmą udział w Imieninach św. Krzysztofa, otrzymają wydawnictwa oraz kartę wolnego wstępu na wszystkie wystawy stałe i czasowe w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
– słodki poczęstunek na zakończenie dnia  

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<