Tureckie dziedzictwo niematerialne. Wakacyjne warsztaty dla dorosłych

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na cykl wakacyjnych warsztatów dla dorosłych inspirowanych niematerialnym dziedzictwem Turcji. 

  • 7 lipca 2018 (sobota) 16.00Tureckie dziedzictwo niematerialne. Ebru, sztuka malowania na wodzie

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie sztuce malowania na wodzie zwanej Ebru, która w roku 2004 została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Ebru czyli malowanie na wodzie to stara orientalna metoda malarska, szczególnie rozwinięta w Turcji. Jest to technika naturalnego zdobienia papieru, jedwabiu lub skóry za pomocą farb pływających po powierzchni wody, a po przeniesieniu na papier lub inne tworzywo tworzących formy przypominające deseń marmuru, kwiatów, roślin.

Uczestnicy warsztatów po krótkim wyjaśnieniu techniki i pokazaniu „jak się maluje na wodzie”, będą mogli sprawdzić swoje umiejętności wykonując swój obraz na powierzchni wody za pomocą pędzli, farb naturalnych i pręcików. Będą mogli też zabrać ze sobą to niepowtarzalne dzieło do domu. 

Prowadzenie: Nalan Avhan. Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Turcji, studia magisterskie w Polsce. Pracowała w służbie zdrowia oraz w Muzeum Narodowym w Przemyślu. Obecnie pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Turkologii na stanowisku wykładowcy. Poza pracą zawodową długoletni tłumacz języka tureckiego i legitymowany przewodnik turystyczny. Prywatnie interesuje się turecką sztuką „Ebru” i fotografią.

Wstęp: 10 zł. Obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl; 12 4242 812, 811

Terminy kolejnych spotkań:

  • 21 lipca 2018 (sobota) 16.00Tureckie dziedzictwo niematerialne. Karagöz, tradycyjny turecki teatr cieni
  • 4 sierpnia 2018 (sobota) 16.00 –  Niematerialne dziedzictwo Turcji. Tradycja przyrządzania i picia kawy po turecku
  • 25 sierpnia 2018 (sobota) 16.00 –  Niematerialne dziedzictwo Turcji. Meddah, sztuka publicznego opowiadania historii

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.